Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Do Rybnika przyjadą dzieci Żołnierzy Wyklętych

23.09.2014 00:00 red

Po raz drugi w Rybniku będzie można wysłuchać historii o losach tych, którzy nie zgadzali się na sowiecką okupację po II wojnie światowej.

Wszystko za sprawą II Rybnickich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez rybnickie Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono”. – Historia jest niezbędna do zrozumienia teraźniejszości i przyszłości. Ktoś kto nie zna swojej historii, nie ma swojej tożsamości, nigdy nie zbuduje dobrej i mądrej przyszłości – twierdzi Michał Brewczyk, prezes stowarzyszenia.
Szczególny będzie pierwszy dzień spotkań, podczas których o Żołnierzach Wyklętych będą opowiadały… ich dzieci. Drugi dzień będzie należał do historyków krakowskiego oddziału IPN.

Całość poprowadzi Tadeusz M. Płużański, specjalizujący się w powojennej historii Polski, który jest autorem m.in. trylogii: „Bestie”, „Bestie 2” i „Oprawcy” zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich. Jego ojcem był prof. Tadeusz Płużański ps. Tadeusz Radwan, który był sądzony i skazany w pokazowym procesie tzw. grupy Witolda. Karę śmierci, na którą został skazany, zamieniono ostatecznie na dożywotnie więzienie. Prof. Płużański spędził w więzieniu we Wronkach ponad osiem lat. W tym samym procesie na śmierć został skazany Witold Pilecki, bliski współpracownik prof. Płużańskiego. Wyrok na Pileckim wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej 25 maja 1948 roku. – Organizując te spotkania jest mi przykro tylko z jednego powodu. Zgłosiłem się do Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych o wsparcie. Panie urzędniczki, które zajmują się pracami zespołu, wykazały duże zainteresowanie tematem. Pomogły w stworzeniu pisma z prośbą o pomoc, a potem rozesłały je do poszczególnych członków. Niestety, nikt z nich nie wyraził zainteresowania współpracą. Z tego wynika, że na szczytach władzy są ludzie, którym wydaje się, że Żołnierze Wyklęci są dla nich, a nie oni dla Żołnierzy Wyklętych – dodaje Michał Brewczyk.

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono” od kilkunastu lat pomaga chorym na SM. Stara się integrować cierpiących na tą nieuleczalną chorobę, w czym pomagają m.in. coroczne pikniki. Stowarzyszenie wydaje również kalendarz. – Co roku staramy się przygotować coś wyjątkowego. W naszych kalendarzach chcemy przedstawiać ludzi, którzy w naszej opinii zasłużyli na miano wielkich i wybitnych – opowiada prezes „Pro Bono”. Dochód z kalendarzy jak i organizowanych spotkań jest przeznaczony na działalność statutową stowarzyszenia. Przy okazji II Rybnickich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych również będzie można wspomóc stowarzyszenie. – Cały czas liczymy na wsparcie darczyńców. Bez ich pomocy nasze działanie byłoby niemożliwe - mówi na zakończenie Michał Brewczyk, prezes  Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono”.

Marek Pietras


II RYBNICKIE DNI PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

24 września (środa). Goście – Dzieci Wyklętych: – Tadeusz M. Płużański - syn Tadeusza Płużański ego ( współpracownika Witolda Pileckiego) ps. „Tadeusz Radwan”, – Krystyna Maria Barbara Leonowicz - Babiak - córka Jana Leonowicza ps. „Burta”, – Wiktor Kania - syn Wiktora Kani ps. „Andrzej”.

PROWADZENIE: Tadeusz M. Płużański. Gdzie: godz. 10.00 - Aula I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku, ul. Kościuszki 41. Godz. 17.00 - Aula Uniwersytetu Ekonomicznego (Rybnicki Kampus), ul. Rudzka 13c.

25 września (czwartek). Goście – historycy oddziału krakowskiego IPN: – Roksana Szczypta-Szczęch (o księdzu Władysławie Gurgaczu ps. „Sem”), – Dawid Golik (o Józefie Kurasiu ps. „Ogień”), – Filip Musiał (o Żołnierzach Wyklętych w Małopolsce).

PROWADZENIE: Tadeusz M. Płużański. Gdzie: godz. 10.00 – Aula I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku, ul. Kościuszki 41. Godz. 17.00 – Aula Uniwersytetu Ekonomicznego (Rybnicki Kampus), ul. Rudzka 13c.


Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono”

Tel. 512 914 598, e-mail: sm.foto@wp.pl

Konto: Bank Zachodni WBK SA: 79 1090 1766 0000 0001 1484 3343

  • Numer: 38 (411)
  • Data wydania: 23.09.14
Czytaj e-gazetę