Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Park nad Nacyną rozbudza ciekawość

23.09.2014 00:00 red

Przy pięknej pogodzie, z udziałem przedsiębiorców i reprezentantów rybnickich szkół i uczelni odbyło się oficjalne otwarcie parku tematycznego nad Nacyną. Otwarcie parku połączono z pierwszym Festiwalem Nauki.

Na powierzchni ok. 2,5 ha znajdują się m.in. urządzenia eksperymentalne (akustyczne, ruchowe i optyczne), ogrody-kolekcje, place zabaw, elementy wspinaczkowe, boisko wielofunkcyjne, mała architektura, place i ścieżki utwardzone oraz nowy mostek nad rzeką Nacyną. Projekt, „Budowa parku tematycznego przy ul. Rudzkiej/Kotucza w Rybniku”o wartości 8,6 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 proc. czyli 7,3 mln zł, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – Pozyskiwanie dotacji unijnych to mój konik – mówił na otwarciu parku prezydent Rybnika Adam Fudali. Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali również przedstawiciele rybnickich instytucji oświatowych i firm zajmujących się innowacyjnymi dziedzinami. – Współpraca pomiędzy uczelniami a przemysłem to niezwykle ważna sprawa, bo generuje nowe miejsca pracy i rozwija intelektualnie młodzież. Całe to dzisiejsze przedsięwzięcie jest skierowane dla młodzieży, bo nie na co dzień młodzi ludzie mają do czynienia z doświadczeniami chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi, z czego zdajemy sobie sprawę. Wszystkie wycieczki naukowe, które będą odwiedzały park technologiczny będą mogły zetknąć się z różnymi zjawiskami i czerpać stąd wiedzę. Mam nadzieję, że przez odwiedzanie parku młodzi ludzie będą rozwijać swój intelekt, który później zostanie wykorzystany na studiach i w pracy – mówi Adam Fudali. Wraz z otwarciem parku odbył się również pierwszy rybnicki Festiwal Nauki. Było to przedsięwzięcie promujące nauki matematyczno-przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych, organizowane jest z udziałem profesjonalistów z dziedzin matematycznych, fizycznych, chemicznych, astronomicznych i biologicznych. Uczestnicy Festiwalu Nauki mieli okazje zapoznać się z tajnikami królowej nauk, doświadczyć zjawisk przyrodniczych oraz odkryć tajemnice astronomii.

(ska)

  • Numer: 38 (411)
  • Data wydania: 23.09.14
Czytaj e-gazetę