Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

27.05.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Od kilkunastu lat pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Do ostatniej decyzji za każdym razem miałam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Niestety na ostatniej komisji lekarskiej otrzymałam orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy. Czy to będzie miało wpływ na wysokość mojej renty? Czy w związku z tym zostanie ona obniżona?

Mieszkanka Wodzisławia  Śląskiego

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od stopnia niezdolności do pracy. W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ZUS ustala rentę w wysokości 100 proc. naliczonej kwoty. Natomiast w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, kwota renty wynosi 75 proc. ustalonej kwoty. Dlatego też w opisanym przez Czytelniczkę przypadku wysokość świadczenia zostanie obniżona.


Decyzją sądu, po wcześniejszym odwołaniu do ZUS, przyznano mi rentę. Chciałbym się dowiedzieć, czy ZUS obligatoryjnie wypłaci mi odsetki, czy to znowu musi nakazać sąd?

Stanisław K.

Odsetki od wyrównania renty przyznanej przez sąd przysługują tylko w przypadku, gdy sąd nakaże ich wypłatę.

  • Numer: 21 (394)
  • Data wydania: 27.05.14