Urząd górniczy: nie tylko w Turcji pył węglowy jest zabójczy
Cały świat przeżywa tragedię w prywatnej kopalni węgla brunatnego w Somie w zachodniej Turcji, w której śmierć poniosło ponad 200 osób, a liczba ofiar wciąż rośnie. – Czy do podobnego dramatu może dojść w polskich kopalniach? Pytają zaniepokojeni Polacy i dziennikarze. Zagrożenia występujące w górnictwie podziemnym, pozostawione same sobie, są karkołomnym igraniem z losem. Bez aktywnej profilaktyki i stałego monitoringu zagrożeń nie można bezpiecznie wydobywać węgla, czy to kamiennego czy brunatnego – informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy prezesa Wyższego urzędu Górniczego.
– W naszych kopalniach wszystkie urządzenia elektryczne, w tym transformatory, muszą mieć obudowy przeciwwybuchowe. Od przedsiębiorców górniczych bezwzględnie wymagamy bardzo aktywnej profilaktyki w zwalczaniu zagrożenia metanowego i pyłowego. Każda maszyna i każdy człowiek mogą zawieść. Dlatego musimy wszelkimi metodami minimalizować ryzyko katastrofy. W kwietniu tego roku nasi inspektorzy przeprowadzili kompleksową kontrolę 12 kopalń pod kątem profilaktyki wybuchu pyłu węglowego. Stwierdzone uchybienia są pozornie niewielkie, ale niewłaściwa profilaktyka w zwalczaniu zagrożenia pyłowego, może mieć nieobliczalne skutki. Sankcje, mandaty i kary dla osób odpowiedzialnych za zaniedbania, nie są jedynym instrumentem, którym posługujemy się w minimalizowaniu zagrożeń. Staramy się inspirować przedsiębiorców do poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań – informuje Mirosław Koziura, wykonujący obowiązki prezesa WUG.
(tora)
Wyniki kontroli WUG
W kwietniu nadzór górniczy skontrolował 22 rejony w 12 kopalniach węgla kamiennego. W trzech rejonach ujawniono nieprawidłowości związane z niewłaściwym zabezpieczeniem stref zabezpieczających przed przeniesieniem wybuchu pyłu węglowego; w dwóch rejonach ustalono niedostateczną ilość pyłu kamiennego na zaporach przeciwwybuchowych pyłowych służących ograniczeniu zasięgu wybuchu; w jednym rejonie zbyt małą wydajność i ciśnienie wody w hydrancie na przodku; w dwóch kopalniach ustalono nierzetelne, niezgodne z ustaleniami projektów technicznych dokumentowanie profilaktyki przeciw wybuchowi pyłu węglowego, co uniemożliwiało prawidłową ocenę prowadzonych działań. 12 osób odpowiedzialnych za stwierdzone zaniedbania pouczono, WUG nałożył też trzy mandaty karne. Ponadto prowadzane są cztery postępowania wyjaśniające.
Najnowsze komentarze