Zamiast wstępu
Zapytałem kiedyś pewnego górnika o to, jak głosi w swoim życiu Ewangelię. Co odpowiedział? „A to jo tyż mom głosić?! Jo robia na grubie. Od godki som ksiynża…”
Papież Franciszek, nawiązując do słów Jezusa sprzed wniebowstąpienia, nieustannie przypomina nam, że „jest sprawą żywotną, aby Kościół, przyjmując wiernie wzór Mistrza, wychodził dzisiaj głosić Ewangelię wszystkim ludziom, w każdym miejscu, przy każdej okazji, nie zwlekając, bez niechęci i bez obaw” (EG 23). Zarówno w kościołach, jak i w domach, w szkole i… na „grubie”. Dosłownie wszędzie! Przestrzenią głoszenia mają być nasze środowiska życia i miejsca podejmowania codziennych obowiązków. Ojcowie mają być dobrymi ojcami. Uczniowie mają zabrać się do pracy. Szefowie mają stać się milsi dla pracowników (i odwrotnie). Na tym polega nasze głoszenie Ewangelii. To jest prawdziwie chrześcijańskie świadectwo! Potrzebne chyba bardziej od kazań, nawet wybitnych kaznodziejów.
Przyjmujemy w Rybniku za wzór głoszenia Ewangelii bł. Piera Giorgia Frassatiego. Ten młody włoski działacz Akcji Katolickiej, alpinista, apostoł miłosierdzia, przybył do miasta w znaku relikwii. Żył on w latach 1901-1925. Żył krótko, ale zostawił po sobie przykład życia aktywnego, spełnionego, oddanego w imię wiary na służbę innym.
Rozpoczęła się już peregrynacja relikwii Frassatiego w kościołach i szkołach ponadgimnazjalnych, odbyły się konkursy dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów. Rybnicki Rynek był już miejscem występu chóru i wystawy fotografii. Szkoła Muzyczna im. Braci Szafranków podjęła uczestników okolicznościowych warsztatów muzycznych.
24 maja o godz. 12.00 na Rynku w Rybniku rozpocznie się festyn rodzinny z koncertem ewangelizacyjnym. Po nim – odprawimy Mszę św. w intencji miasta w bazylice św. Antoniego. Bądźmy razem w tych dniach i złączmy w pokazywaniu ważnych dla nas wartości!
Ks. Krzysztof Nowrot
Najnowsze komentarze