Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

20.05.2014 00:00 red

Odpowiada: Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Mamy pytanie o egzekucję. Kiedy jest wszczynane postępowanie egzekucyjne w ZUS w stosunku do przedsiębiorcy?

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego poprzedzone jest wysłaniem i doręczeniem pisemnego upomnienia, zawierającego wezwanie do wykonania obowiązku uregulowania należności. Na upomnieniu zawarte jest pouczenie, że w sytuacji gdy upomniane należności nie zostały opłacone w terminie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia, wówczas zostanie wszczęte przymusowe dochodzenie należności. Postępowanie egzekucyjne jest wszczynane niezwłocznie. Obowiązek jego wszczęcia następuję wówczas, gdy zadłużenie stanowi kwotę dojrzałą do egzekucji, czyli kwotę kosztów upomnienia, ustaloną na zasadach w trybie określonym w art. 15&4 u.p.e.a. Obecnie jest to 11, 60 zł.


Dopiero niedawno wróciłem do Polski. Przed wyjazdem za granicą w 2006 r. prowadziłem jednoosobową firmę i na kilka miesięcy ją zawiesiłem i nie płaciłem składek do ZUS, aż w końcu zakończyłem działalność. Okazało się, że to zawieszenie nie miało umocowania  w przepisach. Słyszałem o abolicji składkowej. Czy można jeszcze składać wnioski?

Marek

Tak, może Pan jeszcze złożyć wniosek o abolicję. Ostateczny termin na złożenie wniosku to 15 stycznia 2015 r. Ustawa abolicyjna zezwala przedsiębiorcom na umorzenie długu wobec ZUS.  Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Umorzeniu podlegają nieopłacone w tym okresie składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz – za okres, za który dług na ubezpieczenie społeczne zostanie umorzony – również składki na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy. Ponadto można umorzyć odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną, opłatę dodatkową, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne, ale tylko należne od umorzonych składek. Aby skorzystać z ustawy abolicyjnej należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Gdyby pojawiły się jakieś problemy w wypełnieniu wniosku pracownicy sali obsługi klienta w ZUS pomogą w uzupełnieniu formularzu i wyjaśnieniu wątpliwości. Należy pamiętać, że aby otrzymać umorzenie, nie można mieć innych nieuregulowanych zobowiązań wobec ZUS. Należności, które nie podlegają umorzeniu (np. składki za pracowników za okres od 1 stycznia 1999 r. do dnia wydania decyzji) trzeba zapłacić w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia wydanej przez ZUS.

Osoba, która otrzymała taką decyzję, ale nie jest w stanie uregulować wspomnianych należności, może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty lub odroczenie terminu ich płatności. Nie wystarczy złożyć jednak samego wniosku, w ciągu wspomnianych 12 miesięcy, trzeba także podpisać umowę z ZUS o rozłożeniu zadłużenia na raty lub odroczeniu terminu płatności. Tylko podpisanie umowy w tym terminie umożliwia umorzenie należności na podstawie ustawy abolicyjnej. W razie pytań lub wątpliwości zapraszam na salę informacyjną w ZUS lub na stronę internetową www.zus.pl/abolicja.

  • Numer: 20 (393)
  • Data wydania: 20.05.14