Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

EKOSERWIS: Zielone nagrody od Funduszu

13.05.2014 00:00 red

22 kwietnia na uroczystej gali w Kinoteatrze Rialto Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczył swoje nagrody.

Zielone Czeki wręczane są co roku osobom wyróżniającym się w działalności proekologicznej. Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Ziemi. – W tym roku udało nam się zorganizować wręczenie 22 kwietnia, czy właśnie w Dzień Ziemi – mówiła na gali Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prezes Funduszu przy okazji zwróciła uwagę, że poprzedni rok nie był łatwy dla Funduszu, który musiał skorzystać z pożyczki ze trony NFOŚiGW. – Rada nadzorcza postanowiła nie ograniczać wsparcia dla beneficjentów, żeby nie odczuli czasowego problemu, który jest już zresztą za nami – tłumaczyła na gali w Rialto.

WFOŚiGW w Katowicach ma ambitne plany na ten rok. Fundusz przymierza się do realizacji dwóch wielkich przedsięwzięć. Pierwszy z nich dotyczy poprawy jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. – Chcemy przeprowadzić wielkie zmiany, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Chcemy sięgnąć do programów krajowych, bo całe przedsięwzięcie będzie kosztować blisko trzy miliardy złotych. W tym przedsięwzięciu planujemy głęboką rewitalizację budynków, likwidację palenisk węglowych  czyli dalsze ograniczenie niskiej emisji, a także budowę i modernizację sieci ciepłowniczych. Drugi z programów dotyczy adaptacji do zmian klimatu, a więc między innymi poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w górnym dorzeczu Wisły i Odry – mówiła Gabriela Lenartowicz.

(acz)


Nagrodzeni

a) Innowacje i technologie:

• ADRIAN PASON za stworzenie innowacyjnego kolektora hybrydowego E-PVT 2,0 - połączenia modułu fotowoltaicznego ze standardowym kolektorem termicznym; słoneczny kolektor termiczny odpowiedzialny jest za konwersje promieniowania słonecznego na energię cieplną wykorzystywaną do CWU (ciepła woda użytkowa) lub CO (centralne ogrzewanie), moduł fotowoltaiczny natomiast zamienia energię słoneczna na energię elektryczną (nagroda - 7500 zł)

b) Programy i akcie proekologiczne dotyczące ochrony przyrody:

• JACEK WĄSIŃSKI za długoletnią pracę związaną z założeniem i prowadzeniem ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice, a także zaangażowanie w ochronę przyrody oraz działania edukacyjne (nagroda - 7500 zł),

• RÓŻA MARIA ĆWIĘK za pokonywanie biurokratycznych barier które spowodowały, że zdegradowane tereny wokół torów kolejowych w Katowicach - Brynowie mogą zostać zrekultywowane i zagospodarowane na cele rekreacyjne, zgodnie z wolą mieszkańców; dzięki jej trzyletnim staraniom powstał projekt zagospodarowania przewidujący utworzenie szerokiego pasa zieleni i posadzenie wzdłuż całego torowiska zielonego ekranu zaporowego, tłumiącego hałas przejeżdżających pociągów towarowych oraz po części przeciwdziałającego rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń z przewożonych koleją materiałów sypkich (nagroda - 7500 zł)

c) Prace naukowo-badawcze:

• JACEK BETLEJA za długoletnią pracę na rzecz ochrony przyrody oraz dorobek naukowy w zakresie publikacji związanych z ochroną ornitofauny w Polski; jego dorobek naukowy oraz publikacje służyły do sporządzania planów ochrony dla obszarów chronionych w tym Natura 2000 (nagroda - 7500 zł)

d) Edukacja ekologiczna dzieci i młodzież

• JACEK BOŻEK za budowanie pokolenia EkoXXI - realizację długofalowych programów „Zaadoptuj rzekę” oraz „Święto Drzewa” - czynnej edukacji ekologicznej, która angażuje społeczności lokalne w konkretne działania na rzecz ochrony przyrody; programy realizowane są na terenie całego kraju, we współpracy z administracją publiczną, placówkami oświatowymi, naukowymi organizacjami i firmami (nagroda - 7500 zł)

e) Publicystyka ekologiczna

• ZOFIA SKROK I MARCIN JAŁOWY - autorzy programu „Ekoagent” od ponad roku promują ekologiczne praktyki uświadamiając widzów jak ważnym aspektem życia jest ekologia; wskazują praktyczne i ekologiczne rozwiązania problemów oraz interweniują w kwestiach zagrażających środowisku; promowanie ekologicznych postaw rozszerzyli poprzez stworzenie portalu ekologicznego www.ekoagent.tvp.pl

f) Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:

• nie wyłoniono laureatów.

Nagroda specjalna:

• PROF. ZW. DR HAB. PAWEŁ MIGULA współtwórca i koordynator projektu badawczego „Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego - ZiZOZap” w latach 2010-2014, unikatowym w skali kraju projektem badawczo-rozwojowym, którego celem jest wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie zbiornikami zaporowymi opartymi na kompleksowym monitoringu stanu zbiornika, scalaniu wyników monitoringu, modelowaniu i prognozowaniu zmian stanu zbiornika w celu wyboru właściwego scenariusza Zarządzania zbiornikiem (nagroda - 7500 zł).

Dyplom uznania dla Eugeniusza Włochowicza nominowanego w kat. b) za wkład w działania związane z ochroną przyrody a w szczególności zaangażowanie w pomoc dla ptaków w ramach prowadzenia ośrodka rehabilitacji oraz fundacji „Włochatka” (nagroda niefinansowa).

  • Numer: 19 (392)
  • Data wydania: 13.05.14