Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

13.05.2014 00:00 red

Odpowiada: Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

W czerwcu skończę 62 lata. Do emerytury jeszcze trochę mi zostało. Chciałbym złożyć deklarację w ZUS o pozostanie w OFE, ale słyszałem, że nie mogę. Czy to prawda?

Czytelnik z Radlina

Możliwość decydowania o odprowadzaniu części składki emerytalnej do OFE nie przysługuje każdemu. Związane jest to z tzw. mechanizmem suwaka bezpieczeństwa, który został wprowadzony przez nowe przepisy. Według tego mechanizmu, środki zgromadzone przez przyszłego emeryta w OFE będą stopniowo przenoszone do ZUS na dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W tym czasie również składki danej osoby, które płynęły wcześnie do OFE, przestają tam trafiać i zostaną w ZUS. Środki te będą zapisane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego. Oznacza to, że w chwili przejścia na emeryturę, wszystkie Pana oszczędności będą znajdowały się w ZUS, niezależnie od wyboru Czytelnika. Tak więc osoba, która po 31 lipca 2014 r., wchodzi w okres 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, i tak automatycznie trafi do ZUS. Tym samym jej wybór pozostania w OFE nie będzie respektowany. Oczywiście wiek emerytalny jest różny dla poszczególnych osób. Jest on obecnie uzależniony od roku urodzenia i płci.

  • Numer: 19 (392)
  • Data wydania: 13.05.14