Rybniczanin honorowym konsulem Chorwacji
Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego Andrzej Żylak został mianowany, przez Prezydenta Republiki Chorwacji, na Konsula Honorowego Republiki Chorwacji.
Andrzej Żylak obecnie szefuje rybnickiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, a już na początku lat 90 rozpoczął współpracę z chorwacką administracją i tamtejszymi izbami gospodarczymi. Kandydatura na konsula honorowego najpierw została zatwierdzona przez chorwacki rząd, później prezydenta Republiki Chorwacji, a na końcu przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Dwa lata temu Andrzej Żylak został jednym z trzech honorowych przedstawicieli zagranicznych Chorwackiej Izby Gospodarczej, obok reprezentantów Japonii i Rosji.
Jego szerokie zasługi dla gospodarki kraju byłej Jugosławii zostały w końcu uhonorowane funkcją konsula honorowego. – Z racji tego, że moje kontakty w Chorwacji są bardzo dobre, wszystkie izby, łącznie z Krajową Izbą Gospodarczą, traktują naszą rybnicką izbę jako łącznik pomiędzy Polską, a Chorwacją – mówi Andrzej Żylak.
Liczą na unijne wsparcie
Chorwacja od roku jest jednym z państw Unii Europejskiej. Jeszcze przed jej przystąpieniem do wspólnoty, prezes rybnickiej IPH prowadził działania, mające na celu przybliżyć Chorwatom struktury i działalność UE na polskich przykładach. – Mieszkańcy Chorwacji dość pozytywnie podeszli do akcesu, choć oczywiście są również i przeciwnicy. Patrzą z nadzieją na pozyskanie dużych środków UE dla kraju. W Polsce to marszałkowie są głównymi dysponentami środków unijnych. W Chorwacji wygląda to inaczej, dysponentami są ministerstwa, a beneficjentami są wszyscy zainteresowani. Jest również inny układ pozyskiwania środków wewnętrznych. W Polsce otrzymujemy 52-58 proc. podatków, które wypracowują mieszkańcy i firmy w danym mieście.
W Chorwacji to zaledwie 7-8 proc. Stąd budżety gmin są nieporównywalnie mniejsze niż u nas.
W Chorwacji ministerstwa są dysponentami, rozdzielającymi pieniądze w swoich resortach . Pokazujemy, jak dobrze gospodarować i lepiej pozyskiwać środki. Chorwacja to mały kraj, ale bardzo ambitny – wyjaśnia Andrzej Żylak, który zaangażował się m.in. w pomoc merytoryczną przy realizowanym projekcie rewitalizacji kopalni w mieście Labin.
Ekscelencja konsul
– Niezależnie od tego czy jestem konsulem czy nie, robię to co wcześniej. Moje prywatne kontakty są niejednokrotnie bardziej skuteczne niż oficjalne drogi kontaktowe, np. przez ambasadę. Teraz, gdy zostałem konsulem honorowym oprócz tego, co robiłem do tej pory, do moich obowiązków należy również udzielanie wszelkiej pomocy obywatelom Chorwacji na terenie Polski.
Dużym zaskoczeniem była dla mnie informacja, że do konsula honorowego zwraca się per ekscelencjo. To wynika z bezpośredniego mianowania przez prezydenta. Konsulowie są powoływani przez rząd jako urzędnicy, natomiast konsulowie honorowi przez prezydenta stąd ich inny status – wyjaśnia prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.
Warto zaznaczyć, że funkcja konsula honorowego jest honorowa nie tylko z nazwy. Finansowanie konsulatu oraz wszelkich działań pokrywane jest z własnych środków konsula honorowego, a nie z chorwackiego budżetu.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze