Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Uniwersytet Ekonomiczny nie wyprowadzi się z Rybnika

13.05.2014 00:00 red

– W lutym senat Uniwersytetu Ekonomicznego podjął intencjonalną uchwałę o utworzeniu wydziału zamiejscowego w Rybniku – informuje prof. Robert Tomanek, prorektor UE.

Gdy okazało się, że filie wyższych uczelni muszą zostać przekształcone w niezależne jednostki naukowe, pojawiła się groźba, że rybnicki Kampus opustoszeje. Na szczęście do tego nie dojdzie. Co prawda Uniwersytet Śląski wyprowadził się z Rybnika, ale dwie pozostałe uczelnie: Politechnika Śląska i Uniwersytet Ekonomiczny na pewno na Kampusie pozostaną.

Wydział „szyty na miarę”

Wydział Biznesu i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego, na taki kierunek będzie prowadzony nabór studentów od roku 2015. – Kształcenie odbywałoby się na kierunku finansowym, ale chcemy, aby specjalności były bardzo szerokie. Oprócz finansów będzie to logistyka, czy specjalność związana z małym i średnim biznesem. Ewentualnie myślimy również o informatyce wykorzystywanej w biznesie. Zależy nam, aby rybnicki wydział, był „szyty na miarę”, czyli aby wpisywał się w oczekiwania szeroko rozumianego rynku – tłumaczy prof. Tomanek i dodaje: – Naszym celem jest również, aby ten wydział był bardzo stabilny. Żeby nigdy nie pojawiła się groźba, że może on zostać zamknięty z powodów finansowych – mówi prorektor UE, który opowiada także o planach ścisłej współpracy z lokalnym środowiskiem gospodarczym oraz władzami miasta. – Wyższa uczelnie to nie tylko nobilitacja, ale również żywy biznes. Rozumieją to władze Katowic, ale i Rybnika. Za to jesteśmy bardzo wdzięczni – twierdzi prof. Tomanek, który jednocześnie podkreśla, że włodarze Rybnika zawsze byli bardzo lojalni wobec UE i jest to jeden z głównym powodów, który zdecydował, że wydział zamiejscowy powstanie właśnie tutaj, a nie np. w Bielsku-Białej, skąd UE się wyprowadza. Prof. Robert Tomanek zapewnił, że nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniej kadry naukowej dla rybnickiego wydziału. – Na listę minimum kadrowego wpisałem się również ja – stwierdził.
Studenci, którzy chcą skorzystać z oferty edukacyjnej UE w tym roku, mogą to zrobić jeszcze na
dotychczasowych zasadach. Nowy kierunek, już na niezależnym wydziale, zacznie funkcjonować najwcześniej od semestru letniego 2015 r. Realna data to jednak październik 2015 roku.
Druga uczelnia znajdująca się na Kampusie – Politechnika Gliwicka nie podała jeszcze jaki wydział planuje otworzyć. Od kilku miesięcy mówi się jednak, że najprawdopodobniej będzie to Centrum Nowoczesnych Technologii bądź Wydział Budownictwa.

Miasto wspiera

Zgodnie z przepisami prawa, do zadań gminy i powiatu należy edukacja publiczna, zaś ustawa o szkolnictwie wyższym dopuszcza dotowanie szkół wyższych przez jednostki samorządu terytorialnego. Dlatego też Miasto Rybnik zdecydowało się na przyznanie dotacji w wysokości 240.000 zł Politechnice Śląskiej w Gliwicach, z przeznaczeniem na Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku oraz 193.000 zł Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach, z przeznaczeniem na Rybnicki Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny. Dotacje mają pomóc uczelniom pokryć opłaty związane z mediami oraz utrzymaniem budynków w dobrym stanie estetycznym oraz technicznym.
– Obecnie zostały dwie uczelnie, dlatego zdecydowaliśmy, że kwota jaką do tej pory przeznaczaliśmy na dotowanie uczelni i dzieliliśmy ją na trzy, zostanie rozdysponowana pomiędzy Politechnikę Śląską a Uniwersytet Ekonomiczny. Dofinansowanie dla tej pierwszej uczelni jest wyższe, ponieważ zajęła budynek po Uniwersytecie Śląskim – tłumaczy Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  • Numer: 19 (392)
  • Data wydania: 13.05.14