Urzędnicy podpowiadają gdzie szukać dokumentów
Rybniccy urzędnicy nie potrafią się opędzić od byłych pracowników zlikwidowanych zakładów, którzy próbują odnaleźć swoje dokumenty pracownicze. Te są potrzebne przy ustalaniu wysokości emerytury przez ZUS.
Problem mają pracownicy takich zakładów jak Huta Silesia, Centralna Spółdzielnia Spożywców Społem” Oddział w Rybniku czy Górnośląskie Zakłady Piwowarskie w Zabrzu Browary Oddział w Rybniku. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Rybnika, na stronie głównej BIP naszego serwisu internetowego pojawiła się nowa zakładka: Archiwa zlikwidowanych zakładów pracy, zawierająca informacje dla osób poszukujących akt osobowo-płacowych z terenu Rybnika do celów emerytalno-rentowych – wyjaśnia Lucyna Tyl z rybnickiego magistratu. Jak zapewniają urzędnicy, dla osób bez dostępu do internetu, informacja gdzie szukać swoich dokumentów zostanie udzielona również bezpośrednio w urzędzie.
Akta osobowe i płacowe, stanowiące podstawę do wystawienia świadectwa pracy i poświadczenia wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu wykonywanej pracy, potrzebne pracownikom do ustalenia wymiaru emerytury w ZUS, zaliczane są do dokumentacji niearchiwalnej (kategoria „B”). W związku z tym posiadają ustalony przez ustawodawcę czasowy okres przechowywania, po którym są niszczone (brakowane). Dla dokumentacji osobowej okres przechowywania wynosi obecnie pięćdziesiąt lat od ustania stosunku pracy. Dokumentację potrzebną pracownikowi do ustalenia wymiaru emerytury czy renty ma obowiązek przechowywać i zabezpieczyć zakład pracy. Sytuacja się jednak komplikuje gdy zakład zostanie zlikwidowany.
Jeśli zakład pracy był jednostką państwową, należy zwrócić się do jego tzw. sukcesora, który kontynuuje działalność i powinien przechowywać dokumentację swojego poprzednika. Sukcesorami mogą być np. przedsiębiorstwa państwowe, które powstały w wyniku zmian organizacyjnych; spółki prawa cywilnego lub handlowego, które powstały po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa państwowego i przejęły jego majątek oraz akta. W razie braku sukcesora należy zwrócić się do właściwego rzeczowo organu administracji państwowej (założycielskiego lub nadrzędnego) byłego pracodawcy, którymi często byli wojewoda lub minister. O miejscu przechowywania dokumentów zlikwidowanego przedsiębiorstwa prywatnego, państwowego lub spółdzielczego, likwidator jednostki lub syndyk masy upadłościowej informuje właściwy terytorialnie sąd rejonowy lub inny organ prowadzący rejestr działalności gospodarczej oraz urząd skarbowy. – W związku z tym, że do Urzędu Miasta Rybnika nie trafia dokumentacja zlikwidowanych zakładów pracy, a mimo to wiele instytucji odsyła tu osoby poszukujące swych akt, podjęto starania, aby zebrać najbardziej pełne informacje na temat miejsca przechowywania niektórych z nich. Zakładka w Biuletynie Informacji Publicznej: Archiwa zlikwidowanych zakładów pracy zawiera ułożone w porządku alfabetycznym informacje na temat zlikwidowanych bądź przekształconych zakładów pracy, które przeszukuje się po nazwie. Wykaz, który aktualnie zawiera blisko 100 pozycji, będzie na bieżąco uzupełniany – zapewnia urzędniczka.
(acz)
Najnowsze komentarze