Będą budzić wiarę
DZIELNICA – Frassati w Rybniku. Student, alpinista, święty.
Księża Dekanatu Rybnik, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej przy współpracy z katechetami rybnickich szkół, przygotowują wyjątkową akcję zatytułowaną „Frassati w Rybniku. Student, alpinista, święty”. – Chcemy przy okazji peregrynacji relikwii bł. Piotra Jerzego Frassatiego pokazać tę wyjątkową postać, a także obudzić wiarę i przypomnieć o prawdziwych wartościach – mówi ks. Krzysztof Nowrot z parafii Matki Bożej Częstochowskiej z Rybnika.
Towarzystwo Ciemnych Typów
Organizatorzy planują peregrynację relikwii w kościołach i szkołach ponadgimnazjalnych, konkursy o tematyce religijnej dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i gimnazjach, również muzyczny flashmob i wystawę w jednym z rybnickich centrów handlowych. 24 maja chcą wyjść na Rynek i zaprosić do refleksji nad słowem Bożym wszystkich rybniczan. Wydarzenie to ma być szczególną okazją do spotkania mieszkańców, ich radości, a także świętem ich wiary. – Zorganizujemy wtedy festyn rodzinny. Od godziny 12.00 będą gry, zabawy, koncerty. Później, o godz. 18.00 odprawimy Mszę św. w intencji całego miasta w Bazylice św. Antoniego. 25 maja chcemy udać się w pieszej pielgrzymce z Bytomia do Piekar Śląskich, z przybyłą do Rybnika w czasie ewangelizacji młodzieżą z Włoch i Szwajcarii. Będzie z nami również siostrzenica Frassatiego – wyjaśnia rybnicki ksiądz i opowiada również skąd wziął się pomysł całej akcji. – W parafii Matki Bożej Częstochowskiej mamy młodzież, która jest zrzeszona w Towarzystwie Ciemnych Typów założonym przed laty przez samego Błogosławionego. Ta młodzież była we Włoszech i przeszła szlakiem Frassatiego. Po powrocie poprosiła Arcybiskupa, aby ogłosił właśnie Frassatiego patronem młodzieży w naszej archidiecezji, i otrzymała pozytywną odpowiedź. Nie mamy jeszcze dokładnej daty ogłoszenia tej decyzji, ale cała nasza akcja ma być przygotowaniem do tego wydarzenia. Chcemy rozpropagować postać Frassatiego, przedstawić ją rybnickiej młodzieży – wyjaśnia ks. Krzysztof.
Podróż relikwii i konkursy
11 maja relikwie Frassatiego ruszą w swoistą podróż po parafiach. – Zaczniemy od Jejkowic. Potem relikwie przez pięć dni będą w Klasztorze Sióstr Wizytek. Następnie trafią one m.in. do parafii Matki Bożej Częstochowskiej, Św. Jadwigi, Św. Józefa czy Teresy od Dzieciątka Jezus. W tym samym czasie relikwie będą wystawiane w rybnickich szkołach średnich w specjalnie przygotowanych miejscach, z wartą harcerzy. Chcemy również, aby katecheci przeprowadzili katechezy o Frassatim – mówi ks. Krzysztof Nowrot
Jednym z ważnych elementów akcji będą konkursy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Dla najmłodszych przeznaczony jest konkurs plastyczny. Piąto- i szóstoklasiści będą mogli się wykazać w konkursie wiedzy o Frassatim. Ciekawą propozycję przygotowano dla gimnazjalistów. Ci zachęcani są do stworzenia gry planszowej albo uczestnictwa w konkursie literackim. Więcej informacji zaineresowani uzyskają od swoich katechetów. Wybrane prace ze wszystkich konkursów zostaną opublikowane również na łamach Tygodnika Rybnickiego.
Marek Pietras
Bł. Piotr Jerzy Frassati urodził się w Turynie w Wielką Sobotę – 6 kwietnia 1901 roku, zmarł ledwie 24 lata później na skutek choroby Heinego-Medina. Zaraził się nią w slumsach od biednych, którym pomagał. Był synem malarki i senatora, właściciela jednej z najbardziej poczytnych włoskich gazet – La Stampa. Aktywny w środowisku studenckim, angażował się w działalność licznych organizacji społecznych i religijnych. W 1924 założył z przyjaciółmi nieformalne „Stowarzyszenie Ciemnych Typów” (Societa dei Tipi Loschi), którego celem był apostolat wiary i modlitwy między innymi przez wspólne górskie wycieczki.
Frassati – od 1990 roku błogosławiony Kościoła katolickiego – miał siostrę, o półtora roku młodszą Lucianę, poprzez którą losy związały rodzinę Frassatich z Polską. W styczniu 1925 roku Luciana wyszła za mąż za młodego polskiego dyplomatę – Jana Gawrońskiego. Właśnie Luciana Frassati-Gawrońska przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o swoim bracie, pisząc wiele książek tłumaczonych na wiele języków, w tym także na język polski. Dzisiaj to dzieło kontynuuje Wanda Gawrońska, jej córka.
Konkursy
Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych – konkurs plastyczny, Uczniowie klas V-VI szkół podstawowych – konkurs wiedzy o Frassatim, Uczniowie gimnazjów – konkurs literacki, Uczniowie gimnazjów – konkurs na grę planszową
- Harmonogram „podróży” relikwii
- 10-11. 05 – Parafia w Jejkowicach
- 12-17.05 – Klasztor Sióstr Wizytek
- 17.05 – Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
- 18.05 – Parafia św. Jadwigi
- 19.05 – Parafia Matki Bożej Bolesnej
- 20.05 – Parafia św. Jana Sarkandra
- 21.05 – Parafia św. Józefa
- 22.05 – Parafia M.B. Królowej Apostołów
- 23.05 – Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus
- 24.05 – Parafia św. Antoniego
- 25.05 – Kościółek Akademicki
Najnowsze komentarze