Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Strażacy uczą ratowania poszkodowanych

11.02.2014 00:00 red

BOGUNICE. W miejscowej jednostce OSP realizowany jest obecnie projekt o nazwie „I ty możesz udzielić pierwszej pomocy”. Strażacy wykorzystują w ten sposób umiejętności, które nabyli w ubiegłym roku.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją projektów unijnych z 2012 i 2013 roku, dzięki którym Sylwia Wolny i Krzysztof Wojtyczko uzyskali tytuł instruktorów pierwszej pomocy.  Wtedy wielu strażaków zostało przeszkolonych przez ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w zakresie udzielania pomocy, ale także w ramach kursów z unijnym dofinansowaniem, mogli zdobyć prawo jazdy kat. B i C, a także dowiedzieć się jak udzielić pomocy psychologicznej ofiarom zdarzeń losowych. Teraz strażacy wykorzystują zdobyte umiejętności, aby uczyć pierwszej pomocy innych. Obecny projekt uzyskał dofinansowanie z programu Działaj Lokalnie, co pozwoliło strażakom na zakup potrzebnego sprzętu.

Kursy dla mieszkańców
W ramach projektu dla mieszkańców Bogunic i okolic organizowane są darmowe kursy udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez instruktorów, będących członkami OSP Bogunice. Uczestnicy nie tylko biorą udział w wykładach, lecz zasadniczym elementem szkoleń są ćwiczenia praktyczne na fantomach. W ten sposób uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu przywracania krążenia, obsługi AED (automatycznych defibrylatorów przerywających migotanie komór serca) oraz zachowania w innych nagłych przypadkach.
Do końca stycznia przeprowadzone zostały 3 kursy, w których brały udział łącznie 34 osoby. Na luty planowane są jeszcze 2 ostatnie kursy, oraz 3 pogadanki z dziećmi.
Sprzęt ratujący życie
W ramach projektu OSP Bogunice pozyskało poprzez Fundusz Lokalny „Ramża” ze środków „Działaj Lokalnie” kwotę 5500 zł.  Środki te w dużej mierze pozwoliły pokryć koszty zakupu sprzętu do szkoleń. Strażacy zakupili fantom osoby dorosłej ze szkoleniowym defibrylatorem, fantom dziecięcy, torbę R1 z wyposażeniem medycznym używanym przez strażaków podczas akcji ratowniczych, deskę ortopedyczną, a także środki dezynfekcyjne, materiały opatrunkowe czy jednorazowe rękawiczki i maski. Pozostałą część pieniędzy potrzebną na zakup sprzętu oraz realizację projektu OSP wyłożyło ze  środków własnych oraz pozyskało podczas zbiórki pieniężnej, która została przeprowadzona w 2013 roku podczas Motorockowiska. Druhom udało się zebrać wtedy 410 zł.  Dodatkowo w realizacji projektu pomaga Urząd Gminy Lyski, który bezpłatnie udostępnia na czas szkoleń projektor multimedialny i ekran. Instruktorzy oraz OSP nie pobierają w ramach projektu żadnego wynagrodzenia – cała praca wykonywana jest w formie wolontariatu.
Szymon Kamczyk
  • Numer: 6 (379)
  • Data wydania: 11.02.14