środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Bez zwolnień i łączenia kopalń

11.02.2014 00:00 red

Zarząd Kompanii Węglowej i związkowcy podpisali porozumienie w sprawie restrukturyzacji spółki.

Rozmowy ostatniej szansy wyznaczone na 6 lutego przyniosły efekt. Centrale związkowe i zarząd Kompanii Węglowej podpisały porozumienie w sprawie łagodzenia skutków restrukturyzacji spółki w latach 2014 – 2020. Nie będzie zwolnień, nie będzie też łączenia kopalń. – I tylko ze względu na pracowników złożyliśmy swoje podpisy. Resztę programu nadal oceniamy krytycznie – skomentował lider kompanijnej Solidarności Jarosław Grzesik.

Administracja bez cięć

Najistotniejszym punktem jest odstąpienie zarządu od zwolnienia 884 pracowników administracji. Pozostaną w Kompanii, ale wraz z pozostałymi osobami należącymi do tej grupy pracowniczej nie otrzymają tzw. czternastej pensji za lata 2014–2016. W tym czasie będą mieli gwarancję zatrudnienia. Jeśli natomiast sytuacja Kompanii się poprawi, przewidziano wcześniejsze przywrócenie pełnej wypłaty zawieszonego elementu wynagrodzenia. Pozostałym pracownikom wydłużono gwarancję pracy do roku 2020.

Kopalnie zostają

Zarząd KW zrezygnował z łączenia kopalń. Strona społeczna wykazała, że ułatwiałoby to ewentualne zamykanie zakładów. W zamian kompanijne centrale związkowe zgodziły się na korektę umów o pracę pracowników kopalń odnoszącą się do miejsca wykonywania pracy. Miejscem tym będzie teraz nie jedna kopalnia, ale dwa lub trzy zakłady, które wcześniej zamierzano połączyć, czyli w naszym regionie „Marcel” i „Rydułtowy–Anna” oraz „Chwałowice” plus „Jankowice”. Zmiana miejsca wykonywania pracy przez danego pracownika będzie następowała po uprzedniej konsultacji z jego organizacją związkową, zaś sam pracownik powinien być poinformowany o przeniesieniu na 5 dni przed faktem.

Deputat w dół

Na dwa lata o jedną tonę rocznie zmniejszony zostanie wymiar bezpłatnego węgla przysługującego emerytom, rencistom oraz innym uprawnionym osobom. Uprawnionym członkom rodzin byłych pracowników przysługiwał będzie bezpłatny węgiel w łącznym wymiarze pomniejszonym o jedną tonę rocznie. Jednocześnie dopuszczono zmiany zapisów dotyczących wysokości deputatu zależnie od kondycji finansowej spółki. Nowi pracownicy, czyli zatrudnieni po 6 lutego nie będą uprawnieni do bezpłatnego węgla po przejściu na rentę, emeryturę lub świadczenie przedemerytalne. Zlikwidowane zostaną fundusz motywacyjny oraz podwyższone dopłaty do świadczeń chorobowych.

Knurów na sprzedaż

Kierownictwo Kompanii odeszło od planów sprzedaży Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z o.o. i Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych Sp. z o.o. oraz zakładanej wcześniej likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych i przekształcenia w spółkę kompanijnego Zakładu Remontowo–Produkcyjnego. Natomiast na sprzedaż ma trafić Kopalnia Knurów–Szczygłowice, ma być też zmniejszana liczba ścian wydobywczych.

(tora)

  • Numer: 6 (379)
  • Data wydania: 11.02.14