Płacisz podatki? Miasto też!
Paradoksalnie, pytanie należy do banalnych – jakie podatki płaci Miasto? I komu? Okazuje się, że magistrat też ma całą listę miesięcznych opłat podatkowych.
Powszechnie wiadomo, że samorządy czerpią dochody m.in. z podatków. Gminy pobierają opłaty od nieruchomości czy od środków transportu. Mają również wpływy z naszych PIT-ów i CIT-ów. Pojawia się jednak pytanie, jakie podatki miasta i gminy płacą? Na przykładzie Rybnika widać, że najwyższa opłata związana jest ze wzrostem wartości miejskich nieruchomości.
Miasta i gminy, jako osoby prawne oraz obsługujące je urzędy, czyli tzw. jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą płacić CIT. Bardzo ważne w tym wypadku jest słowo „mogą”. W praktyce bowiem ustawodawca przewidział dla nich bardzo szerokie zwolnienia. Nieopodatkowane są subwencje ogólne i dotacje budżetu państwa, środki pochodzące z budżetu Unii, a także dochody własne gmin. Urzędy obsługujące gminy i miasta są płatnikami PIT od wynagrodzeń ich pracowników. Za co jeszcze płacą?
Opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości wyniosła w zeszłym roku w Rybniku – uwaga – 569 673 złotych! Do tego dochodzą takie opłaty, jak podatek za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa, który wyniósł w Rybniku ponad 62,6 tysięcy złotych, podatek od nieruchomości Skarbu Państwa (29 271 zł w roku 2013), czy opłaty za usługi geodezyjne, za które magistrat zapłacił w zeszłym roku ponad 28 tysięcy złotych.
(mark)
Poniżej pełny wykaz opłat, które poniosło miasto Rybnik w 2013 roku
- Opłata za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa - 62 625,13 zł
- Opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości - 569 673,00 zł
- Opłata za zajęcie pasa drogowego - 1 127,68 zł
- Opłata za gospodarowanie odpadami - 8 640,00 zł
- Opłata za wydanie prawa jazdy - 2 700,00 zł
- Opłata za usługi geodezyjne - 28 078,89 zł
- Abonament RTV: 2 178,60 zł
Najnowsze komentarze