środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Ponadprogramowa godzina w przedszkolu znów kosztuje złotówkę

21.01.2014 00:00 red

Rybnik stara się jak może, by w czasach, gdy kilkaset dzieci nie jest w ogóle przyjmowanych do przedszkoli, jakoś poradzić sobie z tym problemem. Przy okazji ustalania stawki za ponadprogramowe godziny, na nowo wróciła dyskusja o rozwiązaniu problemu.

Zaskakująco, koalicja i opozycja w rybnickiej radzie miasta były tym razem zgodne, przyjmując stawkę 1 zł za każdą godzinę ponad programowe 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu. – Dotychczas korzystaliśmy z zapisów ustawy, która pozwalała na ustalanie opłaty za dodatkową opiekę przedszkolną. Teraz przyszedł czas, by przyjąć te stawki drogą uchwały rady miasta. Nie ma tutaj jednak żadnych rewolucji, gdyż stawka się nie zmieniła – tłumaczy Adam Fudali.

Podobnie sprawę przedstawia mniejszość w radzie miasta – Platforma Obywatelska. – Gminy miały czas, by dostosować swoje uchwały do zmian w nowym prawie. Radni PO podczas ostatniej sesji zagłosowali za przyjęciem uchwały ustalającej wysokość opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu poza godzinami przeznaczonymi na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wysokości 1 zł. Należy podkreślić, że rodzice korzystają z obniżonych stawek już od 1 września 2013 r – zaznacza Piotr Kuczera z PO. Jednocześnie opozycja sugeruje, że być może nadszedł czas, by zastanowić się nad poszerzeniem oferty przedszkolnej w mieście. – Zgodnie z przyjętymi zmianami od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie miało prawo do edukacji przedszkolnej. Od 2017 roku takie samo prawo będzie przysługiwało również wszystkim 3-latkom. Samorządy stoją przed poważnym problemem zagwarantowania dodatkowych miejsc. Naszym zdaniem jednym z rozwiązań jest tworzenie niepublicznych przedszkoli. Samorządy już mogą ogłaszać konkursy dla niepublicznych placówek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od września 2014 r. mogły one uczestniczyć w ogólnym naborze i przyjmowały dzieci na takich samych zasadach jak przedszkola samorządowe, czyli pobierając złotówkę za każdą dodatkową godzinę. Wtedy w ramach rekompensaty otrzymają z samorządu nie 75 proc., ale 100 proc. dotacji – tłumaczy Kuczera. Dzięki temu, zdaniem Platformy, samorząd w pewnej mierze pozbyłby się problemu, który czeka go już za rok, gdy wejdą w życie nowe zapisy ustawy mówiącej o tym, iż każdy czterolatek ma prawo do edukacji przedszkolnej.

Rybnik, mimo iż ustala stawkę za godzinę ponadprogramową dość nisko, nie jest w tym temacie liderem. Wiele gmin i miast schodzi poniżej złotówki, lub nawet rezygnuje z opłaty dodatkowej. – Niektóre gminy zwiększają także bezpłatną ilość godzin do siedmiu. Uważamy, że władze miasta powinny przeanalizować taką możliwość – kończy Kuczera.

(mark)

  • Numer: 3 (376)
  • Data wydania: 21.01.14