środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Fudali przewodniczy związkowi gmin i powiatów

21.01.2014 00:00 red

9 stycznia odbyło się w Rybniku walne zgromadzenie zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Na przewodniczącego związku wybrany został prezydent Rybnika, Adam Fudali.

Fudali pełnił będzie swoją funkcję przez 2 lata. ZGP składa się z 28 podmiotów, a każdy członek związku opłaca składki. – Obecnie budżet związku zamyka się w kwotach rzędu kilku milionów złotych. Pozyskujemy środki z funduszy unijnych, a biorąc pod uwagę to, jak zaczynaliśmy, to przyrosty tych funduszy są bardzo imponujące – mówi Fudali.

Związek rodził się bólach, jak wspomina prezydent Rybnika. – Pamiętam te problemy, gdy w ogóle postanowiłem powołać tego typu twór. Nie potrafiłem do końca wszystkich przekonać, że to dobre rozwiązanie. Za nami poszły już dzisiaj kolejne związku – Częstochowa czy Katowice – a to dowód na to, że tego typu rozwiązania się sprawdzają – komentuje Fudali. – Chodzi o zarządzanie w ramach regionalnych programów operacyjnych, czyli o środki na subregiony. Dzięki istnieniu związku łatwiej tymi pieniędzmi zarządzać i kierować na poszczególne, istotne dla całego regionu zdania. Nie wszystko jednak podoba mi się w funkcjonowaniu związku i w ogóle w dystrybucji środków unijnych. Zbyt wiele tych pieniędzy marnowanych jest na wszelkiego rodzaju konferencje i inne projekty. Tak niestety działa Unia Europejska i tego nie zmienimy – dodaje prezydent.

(mark)

  • Numer: 3 (376)
  • Data wydania: 21.01.14