Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Powiatowe ABCadło czyli wspomnienie 2013 roku

07.01.2014 00:00 red

Wspomina: Szymon Kamczyk.

A - jak Andrzej Raudner i autonomia

Wiceburmistrz Czerwionki-Leszczyn wraz z grupą 20 osób założył nowe ugrupowanie Wspólnota Śląska „Ciosek”, wywodzące się ze struktur RAŚ. Autonomiści z Czerwionki-Leszczyn nie godzili się w pełni z polityką centralnych struktur ruchu, dlatego postanowili utworzyć swoją wspólnotę, w której nikt nie będzie im nakazywać, co mają robić.

B - jak Bogunice

Tam właśnie strażacy z całej gminy Lyski w minionym roku wzięli udział w szkoleniach na prawo jazdy kategorii B oraz C, a także uczyli się udzielać pierwszej pomocy i kierować ruchem. Ważnymi zajęciami były także spotkania z psychologami, które miały pomóc strażakom podczas wypadków, gdzie oprócz pomocy medycznej niezwykle ważna jest także pomoc psychologiczna. Szkolenia były dofinansowane ze środków unijnych, a koordynowała je firma OSK Gregor.

C - jak CBA

Agenci odwiedzili urząd w Lyskach, by zdobyć informacje o firmach, które mogły być zamieszane w karuzelę podatkową, czyli wyłudzenia podatkowe i obrót fikcyjnymi towarami czy usługami. W sprawę mogły być zamieszane firmy świadczące usługi dla gminy Lyski, stąd kontrole organów ścigania, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która prowadzi śledztwo.

D - jak Działaj Lokalnie

W ubiegłorocznej edycji konkursu dofinansowanie otrzymało 9 inicjatyw z terenu powiatu rybnickiego. Dzięki dotacjom mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych, nauczyć się pierwszej pomocy, spotkać się z ciekawymi ludźmi czy pograć w koszykówkę.

E - jak ekologia czyli śmieci

W gminach rewolucja śmieciowa przebiegła dość sprawnie i bez dużych problemów. Zdarzyło się wprawdzie, że z początku kilka razy śmieci nie zostały zabrane, zabrakło worków na segregację czy ludzie oddawali po 80 worków jako efekt domowych porządków w piwnicach, na strychach i w ogródkach. Dla mieszkańców pomimo niewielkich niedogodności gminy poobniżały jeszcze opłaty za wywóz śmieci. Ciekawe tylko, czy w wyniku rewolucji w lasach i przy drogach śmieci będzie teraz mniej?

F - jak Fala Radości

Fala Radości w Świerklanach w 2013 roku była ostatnią za kadencji ks. Jana Klyczki. To unikalne przedsięwzięcie jest świetnym przykładem pomysłowości parafian. Dla mieszkańców to kolejny letni festyn, czyli po prostu można się dobrze bawić. Dla dzieci to jednak coś więcej, bo zebrane pieniądze przeznaczane są na kolonie dla tych najbiedniejszych. Oby nowy proboszcz postanowił tę tradycję kontynuować.

G - jak Katarzyna Gembalczyk

Odkryta przez Stowarzyszenie LYSKOR mieszkanka Raszczyc może pochwalić się niecodzienną pasją. Pisze ikony. To godziny cierpliwej pracy z wieloma warstwami specjalnie przygotowanej farby, na specjalnie przygotowanej desce, ze, a jakże, specjalnym wykończeniem. Ikony pani Katarzyny są po prostu wyjątkowe.

H - jak Haleakala na Hawajach

Z tego miejsca do Jankowic w gminie Świerklany docierają zdjęcia nieba, które później są przetwarzane i penetrowane przez członków Koła Astronomicznego „Albireo”, działającego w Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach. W 2013 roku członkinie koła dzięki takim zdjęciom odkryły planetoidę 2013EL52.

I - jak inwestycje w Jejkowicach

Jak na najmniejszą gminę w powiecie, o najmniejszym budżecie, inwestycji było w Jejkowicach całkiem sporo. Wybudowanie pełnowymiarowej sali gimnastycznej, rozpoczęcie budowy przedszkola na starych fundamentach i remonty dróg i chodników. Jako, że w radzie gminy wszyscy mówią jednym głosem, można w tym przypadku pokusić się o stwierdzenie, że zgoda buduje.

J - jak ks. Jerzy Paliński

Podobno świerklańska parafia ma szczęście do proboszczów. Coś w tym jest. Tym razem po odejściu ks. Jana Klyczki na emeryturę nowym proboszczem został ks. dr Jerzy Paliński. Wcześniej pod jego okiem na księży wyszkoliło się parę pokoleń kleryków w śląskim seminarium. Teraz mieszkańcy Świerklan mogą dowiedzieć się jeszcze więcej o liturgii i obrzędach panujących w kościele, gdyż nowy proboszcz specjalizuje się w liturgice.

K - jak Karolinki

9 osób, grup i związków zostało laureatami tegorocznych Karolinek w Czerwionce. Gala była kolejną okazją do pochwalenia się nowym obiektem Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Czerwionce-Leszczynach. Wcześniej w nowej sali odbyło się sporo koncertów i imprez. Wystąpili m.in. Anna Maria Jopek, Irena Santor, Kabaret Młodych Panów, Ani Mru Mru, Domowe Melodie.

L - jak lato w Świerklanach

O tej porze roku odbył się kolejny plener malarski „Gmina Świerklany śladem pędzla”. Do Świerklan i Jankowic zjechali artyści z wielu krajów, głównie zza naszej wschodniej granicy. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Jankowicka galeria zyskała kolejne dzieła przez duże D, a przy okazji ponad 30 mieszkańców udoskonaliło swój warsztat malarski.

M - jak dzwon Maria

Historia leszczyńskiego dzwonu mogłaby posłużyć jako scenariusz filmu przygodowego. W minionym roku z pomysłem odzyskania zabytku zrabowanego w czasie wojny wystąpiła grupa parafian. Jak na razie udało im się rozpocząć korespondencję z niemiecką parafią, gdzie dzwon się znajduje, a także odbyć tam podróż. Chęci są po obu stronach, brakuje jednak pieniędzy, aby pokryć koszty operacji wyjęcia dzwonu z kościelnej wieży. Być może w tym roku uda się odzyskać cząstkę historii Leszczyn.

N - jak nordic walking

Belfer z kijem to dla niektórych przykre wspomnienie. Belfer z dwoma kijami to natomiast wcale nie osobnik skrajnie sadystyczny, a raczej przykład człowieka zarażonego pozytywnym trendem. Nauczyciele z kijami do nordic walking przemierzyli lasy w Jejkowicach na pierwszych zawodach nordic walking pracowników oświaty. Wcześniej, w marcu, w II Jejkowickim Nordic Walking udział wzięli uczestnicy z całej Polski. Jak widać, gmina sportem stoi.

O - jak obrona cywilna

Struktura OC w Lyskach została zreformowana przez wójta i pracownika urzędu Krzysztofa Klucznioka. Formacje obrony cywilnej zostały wydzielone z ochotniczych straży pożarnych tak, aby w każdej remizie funkcjonowało stanowisko działania, na wszelki wypadek. Zagadnienia związane z OC zostały także ujęte w ćwiczeniach pożarniczych, które w tym roku odbyły się na tartaku w Lyskach. Zorganizowano je na najwyższym poziomie, podwyższając znacznie powiatową poprzeczkę.

P - jak protesty w Świerklanach

Mieszkańcy świerklańskiego „Dolnioka” udowodnili, że w Polsce można sobie jeszcze coś wywalczyć. Pierwszy protest na ul. Wodzisławskiej traktowany był raczej jako ciekawostka i mało kto wierzył, że akcja będzie konsekwentnie kontynuowana. To jednak udało się osiągnąć poprzez upór i zdolności organizacyjne radnego Tomasza Pieczki. Efekty protestów może dziś podziwiać każdy. Wystarczy przejechać się Wodzisławską.

R - jak referendum

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć wydarzenia, którym gmina Czerwionka-Leszczyny żyła w ostatnich miesiącach roku. Grupa początkowo 18, a później 16 osób postanowiła zainicjować rewolucję, ale coś nie wyszło. Gdyby referendum uzyskało odpowiednią frekwencję, byłby to wyraźny sygnał, że ludzie jednak chcą podziału. 6,9 proc. to jednak wynik mało reprezentatywny, więc Czerwionka-Leszczyny Czerwionką-Leszczynami pozostaje nadal.

S - jak Spichlerz

Historia i Czernica to w zasadzie słowa, których można by używać jako synonim. Czernica do żywa historia. Stowarzyszenie Spichlerz potrafi zgrabnie połączyć pasję żyjących mieszkańców ze wspomnieniami przeszłości. W tym roku chyba najpotężniejszą dawkę emocji przyniósł spektakl „Był pierwszy piątek miesiąca”, opowiadający o losach ludności Czernicy i Łukowa od roku 1939 do 1989. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Chwałek, a w całym przedsięwzięciu pomogli aktorzy Teatru Safo. Warto było to zobaczyć.

T - jak Antoni Tomiczek

Śmierć bohatera wstrząsnęła Pstrążną, gminą Lyski, a może nawet powiatem. Major Tomiczek latał nad Polską, internowany był w Związku Radzieckim, ułaskawiony przez Stalina wypłynął z Murmańska do Szkocji, gdzie zasiadł znowu za sterami. Latał ze zrzutami nad kraje Europy i Afryki, by w końcu wrócić do Pstrążnej i się ożenić. Został patronem gimnazjum w Lyskach i zyskał wiele odznaczeń za swoje zasługi. Po śmierci żony codziennie odwiedzał jej grób i do ostatnich dni jeździł na rowerze. W jego pogrzebie udział wzięli dygnitarze wojskowi, a wieniec przekazał sam prezydent RP.

U - jak nowy urząd gminy

Ta sprawa znowu podzieliła Jankowice i Świerklany. Radni reprezentujący w gminie sołectwo Jankowice definitywnie zaprotestowali przeciw budowie nowego urzędu za bagatela 14 mln zł. Choć wójt uspokajał, że po przetargach na pewno będzie kosztować mniej, radni nie ustąpili. W głosowaniu za budżetem opowiedzieli się przeciw. Cóż jednak, gdy uchwała budżetowa na 2014 rok zdobyła wymaganą większość głosów. Nowy urząd więc będzie i na pewno będzie piękny.

W - jak wianki

Na ostatniej Nocy Świętojańskiej w Pstrążnej było ich całkiem sporo. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie LYSKOR z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a uczestniczą w niej nawet goście z odległych stron. W ubiegłym roku imprezę swoimi występami uświetnili seniorzy z Raciborza, ale nie zabrakło też popisów aktorskich KGW Pstrążna. Tradycją stały się już tańce wokół ogniska, palenie ziół w ogniu oraz puszczanie wianków na pstrąskich stawach. Na koniec oczywiście nie mogło obejść się bez poszukiwania kwiatu paproci.

Z - jak zapomniane zwyczaje

Projekt Stowarzyszenia URWIS „Zapomniane zwyczaje naszych przodków” okazał się fenomenalny. Tylko pogratulować tak udanej integracji dzieci i seniorów. Projekt, a raczej spotkania w ramach niego organizowane, nie dość, że zgromadziły sporo reprezentantów młodego pokolenia, to miały jeszcze wartość dodaną. Starsze osoby z Czernicy i Łukowa prezentowały bowiem ciekawe tradycje, jak plecenie wianków, lepienie z gliny, szkubanie pierza, czy kulinaria, jak kiszenie ogórków i pieczenie chleba. Wszystko zakończył grudniowy happening, na który licznie przybyli mieszkańcy. Co „urwisy” szykują na ten rok?

  • Numer: 1 (374)
  • Data wydania: 07.01.14