Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Nieobiektywnie: Komercja zwyciężyła

03.12.2013 00:00 red

Komentarz Marka Pietrasa – Redaktora naczelnego Tygodnika Rybnickiego.

Mam dziwne przekonanie, być może nie poparte faktami, że z roku na rok, handel zaczyna Święta Bożego Narodzenia wcześniej. Już na początku listopada spotkałem ozdoby świąteczne w jednym z budowlanych marketów. Nie trzeba było czekać długo, aby we wszystkich pozostałych centrach handlowych pojawiły się gwiazdy, choinki i wszystko co ma przypominać atmosferę świąt. Ja rozumiem, że jest kryzys. Że wszyscy chcą zarobić, dlatego czasem zapominają o zdrowym rozsądku. Smuci mnie jednak to, że większość zaakceptowała taki stan rzeczy trochę dla świętego spokoju. A prawda jest taka, że kupcy bezczelnie okradają nas z magii świąt. U mnie w domu choinkę ubierało się w wigilię. Zawsze. I najfajniejsze w tym wszystkim było oczekiwanie. Te kilka dni, kiedy można było skupić się na rzeczach ważnych, pomyśleć nad sensem naszego życia, obecnie stają się dniami kiedy trzeba odpocząć po 30-dniowej gonitwie po marketach. Może warto zastanowić się, czy w takim świecie chcemy żyć? A jeżeli nie, to zacznijmy głośno i publicznie mówić o sprawach, które nam się nie podobają. Być może jakieś sygnały dotrą do ważnych decydentów i ci zaczną w końcu liczyć się również z naszym zdaniem, a nie tylko ze słupkami sprzedaży.

  • Numer: 49 (369)
  • Data wydania: 03.12.13