Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Obecnie mam 60 lat. To właśnie mój rocznik, 1953, jako pierwszy obejmą przepisy o wydłużonym wieku emerytalnym. Chciałabym wiedzieć, jak te dodatkowe przepracowane miesiące wpłyną na wysokość mojej emerytury?
Janina Kopiec
Istotnie, konsekwencje wydłużenia wieku emerytalnego jako pierwsze odczuwają kobiety z rocznika 1953. W ich przypadku wydłużenie wieku emerytalnego wynosi od jednego do czterech miesięcy. To samo dotyczy mężczyzn z rocznika 1948. W efekcie mężczyźni zaczną przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat w 2020 r., natomiast w 2040 r. wszystkie kobiety.
W wyniku wydłużenia wieku emerytalnego z pewnością będą też wyższe emerytury. Trudno jednak prognozować o ile, bo to zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wysokości ustalonego kapitału początkowego, wysokości zgromadzonych składek (których wysokość zależy od osiąganych zarobków) oraz od tzw. średniego dalszego trwania życia (wskaźnik demograficznych ustalany przez Prezesa GUS), który wiąże się z terminem złożenia wniosku o emeryturę.
Słyszałam, że jest możliwość sprawdzenia swojego konta emerytalnego w ZUS. W jaki sposób mogę to zrobić?
Marcin z Rybnika
Wygodny i bezpieczny dostęp do swoich danych zapisanych na indywidualnym koncie emerytalnym można uzyskać na portalu pue.zus.pl. Tam można się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i kontaktować się z ZUS przez Internet. Użytkownik, który chce korzystać z pełnej funkcjonalności portalu pue.zus.pl, musi być posiadaczem profilu zaufanego. Po „zaufaniu” profilu (uwierzytelnieniu, potwierdzeniu tożsamości) można bezpiecznie korzystać z dostępu do spersonalizowanego konta ubezpieczeniowego.
Są trzy sposoby rejestracji:
1. Rejestracja i zaufanie profilu za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – dla osób posiadających aktywny profil zaufany na portalu ePUAP. Rejestracja w ten sposób nie wymaga dodatkowej wizyty w ZUS. Więcej informacji na temat uzyskania dostępu do portalu ePUAP znajduje się na stronie http://epuap.gov.pl
2. Rejestracja i zaufanie profilu z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego – dla osób nim dysponujących. Założenie i zaufanie profilu w ten sposób odbywa się w pełni drogą elektroniczna i nie wymaga wizyty w ZUS.
3. rejestracja profilu niezaufanego – pozwala na złożenie wniosku i zarejestrowaniu profilu niezaufanegi. Z takiego profilu ma się ograniczony dostęp do portalu i nie można zalogować się na swoje indywidualne konto. Aby korzystać ze wszystkich funkcji, użytkownik musi posiadać profil zaufany. W ty celu należy się udać z dowodem tożsamości do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS w ciągu 7 dni od zarejestrowania.
Po zalogowaniu się do pue.zus.pl pojawia się okno z menu podręcznym, podzielonym tematycznie na zakładki, np. w panelu ubezpieczonego: „Moje dane”, „Ubezpieczenia i płatnicy”, „Informacje o podstawach i składkach”, „Subkonto”.
Dla osób, które w domu nie posiadają Internetu,a chciałyby na bieżąco sprawdzać swoje konto na PUE mają taką możliwość w ZUS, na zainstalowanych w budynkach urzędomatach, do których dostęp jest całodobowy, przez 7 dni w tygodniu.
Najnowsze komentarze