Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Przyglądaj się bankomatowi

19.11.2013 00:00 red

Rybnicka policja spotyka się coraz częściej z przestępstwami dotyczącymi banków i bankowości elektronicznej. Z jednego z bankomatów zdjęto nakładkę kopiujące dane klientów banku.

Od wielu lat w Polsce, jak i w innych krajach, rośnie liczba wydawanych kart płatniczych. Sprawia to, że również przestępcy upatrują w tym rozwoju szansę dla siebie, co powoduje, że wciąż pojawiają się nowe rodzaje przestępstw, które wcześniej nie istniały i które obecnie przychodzi  zwalczać policji.

Pieniądze znikają na różne sposoby

Przestępcy próbują dobrać się do naszych oszczędności w najróżniejszy sposób. – Najpopularniejszym przestępstwem jest kradzież kart płatniczych i próba posługiwania się kartami jeszcze niedoręczonymi do adresata – mówi nadkomisarz Aleksandra Nowara z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Wśród wachlarza bardziej wyrafinowanych technik, którymi posługują się oszuści  wiele doczekało się swoich nazw. „Carding”, to zakupy na odległość z wykorzystaniem cudzej karty, gdzie przestępcy podają numer naszej karty, którą należy obciążyć za zakupione towary. Wśród metod wyróżniany jest również „skimming” karty płatniczej, czyli jej klonowanie oraz phishing, czyli kradzież tożsamości inaczej nazywane „łowieniem haseł”.

Nakładka na bankomacie

– Spośród szeregu przestępstw w tym zakresie, to  szczególnie groźnym procederem jest skimming, czyli klonowanie kart płatniczych – przyznaje policjantka. Wskazany typ przestępstwa jest wynikiem niedoskonałości w budowie karty oraz systemie jej autoryzacji. Skimming karty bankomatowej lub skimming bankomatowy polega na skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankomatowej, podczas transakcji wypłacania gotówki z bankomatu, która to czynność realizowana jest podczas wkładania karty do urządzenia. Sprawca, aby wejść w posiadanie danych z karty bankomatowej, musi najpierw  odpowiednio przygotować bankomat, z którego wypłacane zostaną pieniądze. W tym celu na oryginalny czytnik kart bankomatu instaluje miniaturowy skaner, czyli urządzenie służące do kopiowania danych z paska magnetycznego karty, często  identyczny z tym, który oryginalnie zamontowany jest w bankomacie. Na samym bankomacie dodatkowo instaluje miniaturową kamerę, której zadaniem jest rejestracja  wprowadzanego przez posiadacza karty kodu PIN, przypisanego do danej karty.  – Wszystkie wspomniane urządzania są przeważnie instalowane przez przestępców na zewnątrz bankomatu, ponieważ nie mają oni  dostępu do jego środka, dlatego posiadacz karty, przy zachowaniu podstawowych  środków ostrożności, powinien zauważyć dodatkowe urządzenia zamontowane na bankomacie – mówi Aleksandra Nowara.

Nagrają twój pin

Ofiara nieświadoma zagrożenia podczas transakcji wypłaty gotówki z bankomatu, wkłada kartę do czytnika kart, przeprowadzając ją tym samym przez zamontowany przez sprawców skaner, który podczas wprowadzania karty kopiuje dane z paska magnetycznego karty. Następnie wprowadza PIN (ang. Personal Identification Number), który jest rejestrowany przez miniaturową kamerę umieszczoną w bankomacie przez sprawców. Jako kamerę, sprawcy często wykorzystują kamerę telefonu komórkowego z baterią dużej pojemności. Po dokonaniu transakcji wypłaty gotówki z bankomatu, ofiara zabiera wypłaconą  gotówkę oraz kartę bankomatową i odchodzi od bankomatu. Sprawcy dysponują już  zawartością paska magnetycznego jej karty oraz PIN-em.  Do kopiowania karty służy małe urządzenie zawierające czytnik kart oraz  pamięć pozwalającą na magazynowanie zawartości pasków magnetycznych.

Problemy za granicą

– Na terenie Komendy Miejskiej Policji w Rybniku odnotowano, na przełomie 3 lat, jedną nakładkę na bankomacie – przyznaje w rozmowie z nami policjant z pionu przestępczości gospodarczej KMP w Rybniku. Jak się okazuje, czujność tracimy na urlopie. Policjanci w swojej pracy otrzymują zgłoszenie od osób mieszkających na terenie Rybnika, które zawiadamiają o przestępstwie, gdzie nieznana osoba na terenie innego państwa, wypłaciła ich z karty pieniądze. – W przypadku korzystania z karty bankomatowej należy przestrzegać kilku podstawowych zasad ostrożności. Sprawcy tego typu przestępstw, nie mogą raczej ingerować w wewnętrzną strukturę bankomatu, toteż wszelkie urządzenia, które wykorzystują do kradzieży danych z karty montowane są przez nich na zewnątrz bankomatu.  Są zatem widoczne gołym okiem. Jest to robione niezależnie od typu bankomatu oraz zabezpieczeń, w jakie jest on wyposażony. Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do wypłaty pieniędzy z bankomatu dokładnie przyjrzeć się urządzeniu – przestrzega nadkomisarz Aleksandra Nowara.

(acz)


To uchroni cię przed oszustwem:

1. O ile jest to możliwe, korzystaj ze znanych bankomatów. Będzie  wtedy łatwiej zauważyć ewentualne zmiany, jakie zaszły w wyglądzie urządzania. Jeśli  zauważymy podejrzane zmiany należy informować bank lub policję.

2. Dokładne sprawdzaj czy do bankomatu nie są dołączone od zewnątrz żadne nawet najmniejsze urządzenia. Jeśli się zauważy  podejrzanie wyglądający element, należy zrezygnować z wypłaty i zgłosić swoje obawy do banku.

3. Dokładnie przyglądaj się otoczeniu bankomatu, jeśli zobaczymy coś podejrzanego, należy zrezygnować z wypłaty.

4. Nigdy nie wolno korzystać przy bankomacie z pomocy nieznanych Ci osób.

5. Kiedy wprowadzany jest kod PIN zawsze należy zasłaniać klawiaturę ręką i to w taki sposób by nie można go było podejrzeć z żadnej strony.

6. Należy ograniczyć ilość wypłat dokonywanych w nocy i po zapadnięciu zmroku.

7. Należy kontrolować na bieżąco stan swojego konta, jeśli zauważymy transakcje, których nie dokonano, natychmiast należy informować o tym bank i  należy zastrzec swoją kartę.

  • Numer: 47 (367)
  • Data wydania: 19.11.13