Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Rada podjęła trzy istotne uchwały

12.11.2013 00:00 red

LYSKI. Radni podjęli decyzję o zmianie stawek za wywóz odpadów, dotacjach dla ochotniczych straży pożarnych oraz bonifikacie dla najemców, którzy kupią lokal od gminy.

Pierwszą ważną kwestią na ostatniej sesji rady gminy były opłaty za śmieci. W uchwale stawki zostały podzielone pod względem wielkości opróżnianych pojemników. Oczywiście w przypadku, gdy mieszkańcy prowadzą selektywną zbiórkę, będzie taniej. W tym przypadku za jednokrotne opróżnienie pojemnika o pojemności 80l opłata wyniesie 16zł. Za pojemnik 110l mieszkańcy zapłacą 20zł, a za 120l 19zł. Za 240l oddanych śmieci opłata wyniesie 36zł, a 1100l 93zł. W przypadku niesegregowania odpadów, stawki będą droższe i wyniosą odpowiednio: 26zł za pojemnik 80l, 34zł za pojemnik 110l, 31zł za pojemnik 120l, 53zł za pojemnik 240l oraz 132zł za wywóz śmieci z pojemnika o pojemności 1100l. W jednej uchwale radni ustalili też wysokość opłat za wywóz nieczystości płynnych z szamb. Ta kwota wyniesie 40zł za 1 m sześć.

Jednostki dostały kasę

Drugą uchwałą, która może bezpośrednio przełożyć się na bezpieczeństwo mieszkańców gminy, było przekazanie dotacji do jednostek OSP z tegorocznego budżetu. W ten sposób na zakup sprzętu przeciwpożarowego OSP Dzimierz otrzymała 4500zł, OSP Zwonowice 2633,60zł, a OSP Lyski 3500zł. – Za te pieniądze zakupiliśmy już agregat wysokociśnieniowy oraz zbiornik środka pianotwórczego, podobnie jak OSP Dzimierz – informuje Andrzej Kolarczyk, prezes OSP Lyski. Do OSP Zwonowice za otrzymaną dotację trafiła m.in. nowa piła łańcuchowa. Warto wspomnieć, że miesiąc wcześniej radni przekazali także środki dla Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Było to 5 tys. zł na dofinansowanie zadań inwestycyjnych Komendy Miejskiej PSP w Rybniku.

Bonifikata 90 procent

Radni sprzedali także lokal mieszkalny przy ul. Robotniczej. W związku z tym do porządku obrad wprowadzono dodatkową uchwałę o bonifikacie od ceny nieruchomości gminnych sprzedawanych ich najemcom w wysokości 90 procent. Choć uchwała miała związek z wcześniej podjętą decyzją o sprzedaży lokalu i niskim standardzie, radni woleli dopytać, czy będzie też wiążąca w przypadku innych sprzedaży. – Czy może się zdarzyć tak, że za jakiś czas ktoś wyjdzie z propozycją kupna lokalu mieszkalnego o wyższym standardzie i również będzie się ubiegać o bonifikatę w wysokości 90 proc. na podstawie tej uchwały? – dopytywał Grzegorz Dudek, radny ze Zwonowic. Okazało się, że tak, choć rada gminy i tak musi podjąć decyzję czy chce sprzedać lokal, więc nie musi zgodzić się na taką propozycję. – Przepisy według interpretacji naszego urzędu wojewódzkiego stanowią, że rada jest kompetentna do udzielenia takiej bonifikaty  w stosunku do nieokreślonego lokalu. Kiedy w innej jednostce, którą obsługuję, parę lat temu podjęta została uchwała odnosząca się do konkretnego lokalu, nadzór prawny ją uchylił, stąd istnieje obowiązek przygotowania uchwały w ten sposób. Jest to rzadkość, abyśmy stosowali taką bonifikatę. Na pewno o ewentualnych dalszych sprzedażach możemy państwa informować i wtedy jest też możliwość zmiany tej uchwały – poinformowała radnych Lidia Chrzan, radczyni prawna. Ostatecznie radni zgodzili się na wprowadzenie bonifikaty.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 46 (366)
  • Data wydania: 12.11.13