Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

15.10.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Mam problemy ze zdrowiem i dlatego złożyłam wniosek o rentę. Niedawno otrzymałam z ZUS pismo, żebym stawiła się na badanie do lekarza orzecznika. Czy ZUS zwróci mi pieniądze za przyjazd skoro mieszkam pod Warszawą?

Zofia Sz.

Tak, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca osobie wezwanej koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Warunkiem zwrotu kosztów przejazdu jest złożenie przez Panią pisemnego wniosku zawierającego oświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym oraz przedstawienie biletów lub rachunków za przejazd. ZUS zwróci Pani koszty do kwoty równej cenie biletu za przejazd:

– pociągiem osobowym II klasy,

– publicznymi środkami komunikacji miejskiej,

– autobusową komunikacją zwykłą przewoźnika wykonującego regularne przewozy – o ile na tej trasie nie ma połączenia kolejowego albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy.

Do Pani należy decyzja, czy ZUS ma wypłacić całą kwotę w gotówce bezpośrednio w dniu badania, przesłać przekazem pocztowym pod wskazany adres czy też wpłacić na podany przez Panią rachunek bankowy.


Od miesiąca razem z mamą otrzymujemy rentę rodzinną po moim tacie. Ja uczę się w szkole średniej. W jakich sytuacjach i o czym musimy poinformować ZUS, by później nie zwracać nadpłaconych kwot?

Licealistka z Rybnika

Jeśli otrzymujemy rentę rodzinną z ZUS musimy zawiadomić ZUS o:

– osiąganiu przychodu z tytuł zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia działalności, a także o wysokości osiąganego przychodu,

– o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowy w terminie do końca lutego kolejnego roku,

– zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,

– pobieraniu emerytury lub renty z innego tytułu przyznanej przez inny organ rentowy albo o pobieraniu uposażenia sędziego lub prokuratora w stanie spoczynku bądź uposażenia rodzinnego pobieraniu zasiłku przedemerytalnego  lub świadczenia przedemerytalnego, bądź renty socjalnej,

– innych okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do renty rodzinnej,

– zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która skończyła już 16 lat. Należy pamiętać o tym, że jeśli dziecko się nadal kształci, będzie dostawało rentę aż do zakończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25 roku życia, chyba że urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów. Wówczas rentę można jeszcze pobierać do końca roku akademickiego.

– zaprzestanie uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu, które miało pomóc w uzyskaniu kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej.

Jeśli nie zawiadomimy ZUS o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty, a przez to zakład nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane świadczenie wraz z odsetkami.

Od 1 marca 2013 r. wysokość najniższej renty rodzinnej to 831, 15 zł.

  • Numer: 42 (362)
  • Data wydania: 15.10.13