Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik Zus

03.09.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Jestem na rencie z tytułu choroby zawodowej. Niestety, mój stan zdrowia, znacznie się pogorszył i jest to związane z nabytą w trakcie zatrudnienia chorobą. Teraz wiele spraw wokół siebie muszę wykonywać korzystając z pomocy innych osób. Czy w takiej sytuacji mogłabym się starać o jakiś dodatek specjalnych do takiej renty?

Zofia z Rybnika

Może Pani wystąpić o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego do renty przyznanej również z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. O przyznaniu tego dodatku decyduje lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli uzna, że taki rencista stał się niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji to zostanie przyznany dodatek pielęgnacyjny. Wysokość dodatku wynosi 203,50 zł. Jest on wypłacany wraz z podstawowym świadczeniem.


W październiku rozpocznę studia. Pobieram rentę rodzinną. Zastanawiam się, co się stanie, jeśli nie zdążę w terminie dostarczyć do ZUS zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Co mogę zrobić, żeby nie stracić świadczenia i pieniędzy, dzięki którym będę mógł kontynuować naukę?

Marek P.

Wypłata renty rodzinnej dla dziecka ustaje z końcem wakacji. W celu jej kontynuowania należy przedłożyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Zgodnie z zasadą, renta rodzinna przysługuje dziecku do ukończenia 16 lat. Jednak, gdy kontynuuje naukę, może ją otrzymywać aż do 25. roku życia. Wyjątek to sytuacja, w której młoda osoba jest na ostatnim roku studiów i ukończyła już 25 lat. Wówczas świadczenie przysługuje jej do ukończenia tego roku studiów.

Renta rodzinna wypłacana jest przez cały rok szkolny i okres wakacji. Zaraz po wakacjach, albo jeszcze w trakcie ich trwania uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powinni przedłożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Zaświadczenia takie powinna wydać placówka, w której nauka jest kontynuowana. Zasada ta dotyczy również osób, które ukończyły naukę w szkole ponadgimnazjalnej i dostały się na studia. Niestety, duża część uczelni wyższych wydaje zaświadczenia o podjęciu nauki dopiero po zakończeniu wakacji akademickich, czyki w październiku. Nie oznacza to jednak, że początkujący student nie dostanie wypłaty renty rodzinnej we wrześniu. Aby ustrzec się takiej sytuacji, najpóźniej we wrześniu musi on złożyć w ZUS wniosek o kontynuowanie wypłaty świadczenia wraz z własnym oświadczeniem o kontynuowaniu nauki i zaświadczeniem o przyjęciu na uczelnie wyższą. Zaświadczenie o podjęciu nauki może wówczas donieść w terminie późniejszym.

  • Numer: 36 (356)
  • Data wydania: 03.09.13