Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

20.08.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Od 8 lat jestem na emeryturze. Pięć miesięcy temu podjąłem pracę jako ochroniarz. Po przepracowaniu kwartału mój pracodawca wysłał do ZUS zaświadczenie, że pracuję. Mimo to ZUS każe mi wystąpić z wnioskiem o doliczenie stażu. Dlaczego?

Marek L.

Z wnioskiem o doliczenie stażu pracy musi wystąpić sam emeryt, a nie jego pracodawca. Zgodnie z przepisami, postępowanie w sprawach świadczeń rozpoczyna się na podstawie wniosku złożonego przez samego zainteresowanego, chyba że przepisy przewidują wszczęcie postępowania z urzędu. W szczególnych przypadkach wniosek może zgłosić także pełnomocnik. Nie ma podstaw prawnych, aby dokument przekazany przez osoby nieuprawnione do zgłaszania takiego wniosku – w tym wypadku przez pracodawcę, uznać jako wniosek emeryta o doliczenie stażu pracy. W takich sytuacjach Zakład informuje osobę zainteresowaną, że dostał zaświadczenie od pracodawcy i wskazuje pracującemu emerytowi lub renciście możliwość zgłoszenia wniosku w sprawie ponownego ustalenia wysokości świadczenia. Ustalenie emerytury lub renty w nowej wysokości następuje nie wcześniej niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym wniosek został zgłoszony przez osobę do tego uprawnioną.


Zmarł mój ojciec. Zamierzam zwrócić się do ZUS o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Z jakimi dokumentami powinienem przyjść do ZUS, by otrzymać ten zasiłek?

Paweł z Rybnika

Podstawowymi dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są: wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego na druku ZUS Z 12, skrócony odpis aktu zgonu, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości osoby wnioskującej o zasiłek. Potrzebne są również dokumenty potwierdzające stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa wnioskodawcy z osobą zmarłą, jeżeli z dokumentu tożsamości ten stopień pokrewieństwa nie wynika jednoznacznie. Dodatkowym dokumentem jest również zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu, jeżeli zasiłek pogrzebowy będzie wypłacany będzie z tytułu zatrudnienia lub umowy zlecenia/umowy agencyjnej. Nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących.


ZUS wypłaca mi świadczenie przedemerytalne. Teraz mam szansę na pracę. Chciałabym wiedzieć, ile mogę dorobić do świadczenia, by nie zostało mi ono odebrane?

Monika z Wodzisławia

Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego może dodatkowo pracować. Musi jednak liczyć się z tym, że w razie przekroczenia wyznaczonych przepisami limitów zarobkowych jej świadczenie ulegnie zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu. W myśl art. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych, zwanych dopuszczalną kwotą przychodu, nie przekracza jednak kwoty 70 proc. tego wynagrodzenia, zwanej graniczną kwotą przychodu. Natomiast w przypadku, gdy przychód przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu. Rozliczenie przychodu przez ZUS następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od dnia 1 marca każdego roku, do ostatniego dnia lutego następnego roku, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza. Aby pobrać pełne świadczenie przedemerytalne, dodatkowy przychód osoby uprawnionej do tego świadczenia nie może przekroczyć dopuszczalnej kwoty przychodu równiej 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia z 2012 r., wynoszącej w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. – miesięcznie 880, 50 zł, rocznie 10 566 zł.

  • Numer: 34 (354)
  • Data wydania: 20.08.13