Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Kącik ZUS

13.08.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Jestem uprawniony do emerytury na nowych zasadach. Czy w przypadku mojej śmierci żona otrzyma rentę rodzinną?

Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, tj. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Stanowi o tym art. 73 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Skoro zatem jest pan uprawniony do emerytury, to niezależnie czy jej wysokość została ustalona na starych czy nowych zasadach, w razie śmierci żona będzie otrzymywała rentę rodzinną w wysokości 85 proc. kwoty pana świadczenia. Oczywiście pod warunkiem, że będzie spełniała wymogi do uzyskania prawa do renty rodzinnej.


W przyszłym roku osiągnę wiek emerytalny. Czy będzie jeszcze możliwość, by moja emerytura w jakieś części była wyliczona na starych zasadach?

Ryszard W.

Ustawa zmieniająca przewiduje możliwość ustalenia emerytury w mieszanej wysokości także dla osób, które wiek emerytalny osiągną w 2014 r. Wysokość emerytury mieszanej dla tych osób będzie ustalana według odpowiedniego procentu starej i nowej emerytury, tj. 20 według starych zasad, a 80 proc. według nowych.

  • Numer: 33 (353)
  • Data wydania: 13.08.13