Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Mieszkam w Raciborzu i tu prowadzę działalność gospodarczą. Od sierpnia będę równocześnie zatrudniony u niemieckiego pracodawcy na postawie umowy o pracę, którą tam będę wykonywał. Czy będę musiał nadal płacić składki w Polsce?
Czytelnik z Raciborza
Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną oraz pracę na własnych w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną. Pan jako wykonujący swoją pracę w Niemczech powinie podlegać ustawodawstwu niemieckiemu, ale zgodnie z przepisami jako osoba, która wykonuje pracę w dwóch państwach członkowskich musi Pan poinformować o tym fakcie ZUS, który ustalił dla Pana właściwe ustawodawstwo. W ZUS–ie złoży Pan pisemny wniosek i dołączy kopię umowy zawartej z pracodawcą słowackim. Zakład poinformuje Pana o ustalonym ustawodawstwie i jednocześnie kopię pisma wyśle do wyznaczonej instytucji w Niemczech. Jeżeli za właściwe zostanie ustawodawstwo niemieckie, to instytucja w Niemczaech wyda poświadczenie na formularzu A1. Formularz ten, wydany na pisemny wniosek niemieckiego pracodawcy lub Pana będzie dokumentem stwierdzającym, że nie ma Pan obowiązki płacenia składek z tytułu prowadzenia działalności na terenie Polski.
Mam za sobą 29 lat pracy. Obecnie jestem bezrobotna, a do przejścia na emeryturę brakuje mi kilku lat. Jaki okres pracy brakuje mi do przejścia na emeryturę?
Janina z Rybnika
Kobiecie urodzonej po 31 grudnia 1948 roku prawo do emerytury przysługuje po osiągnięciu wieku wynoszącego docelowo 67 lat. Ustalenie uprawnień do emerytury jest uzależnione od wymiary przebytych okresów składkowych i nieskładkowych. Ubezpieczona, legitymująca się ponad 29-letni okresem pracy, uzyska prawo do emerytury, na swój wniosek, po osiągnięciu wymaganego wieku, nawet jeżeli przez te kilka lat brakujących do osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego nie będzie pracować.
Moja córka uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Gdy została potrącona przez samochód miała skończone 19 lat. Pomimo długotrwałego leczenia i specjalistycznej opieki medycznej oraz rehabilitacji lekarze nie dają jej szans na powrót do pełnej sprawności. Wciąż nie może chodzić, a dodatkowo ma problemy neurologiczne. Lekarz stwierdził, że córka jest niezdolna do pracy. Czy w takiej sytuacji ma ona szansę na uzyskanie renty z ZUS? Dodam tylko, że wcześniej nigdzie nie pracowała.
Irena M.
Osoby młode, które z różnych powodów przed rozpoczęciem kariery zawodowej w trakcie kształcenia utraciły zdolność do zarobkowania, mogą liczyć na finansowaną z budżetu państwa, a wypłacaną przez ZUS, rentę socjalną. Kwestie związane z zadami, trybem, przyznawania oraz wypłatą tego świadczenia reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W myśl zapisów tej ustawy świadczenie przysługuje osobie pełnoletniej, posiadającej obywatelstwo polskie, zamieszkującej i przebywającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a ponadto całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: – przed ukończeniem 18.roku życia – w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25.roku życia – w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Ustawodawca nie określił, kiedy musi powstać całkowita niezdolność do pracy. Prawo do renty socjalnej, jako świadczenie powiązane z istnieniem całkowitej niezdolności do pracy, może być przyznane na stałe lub na wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika bądź komisji lekarskiej okres. Zakładając, że córka Czytelniczki w chwili nieszczęśliwego zdarzenia kształciła się, po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków może nabyć prawo do renty socjalnej.
Najnowsze komentarze