Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Milion jednak łatwiej ukraść

30.07.2013 00:00 red

„Tylko” 1467 osób w naszym województwie zadeklarowało w tym roku przychód ponad miliona złotych w roku 2012.

To spory spadek w stosunku do zeszłego roku, gdy siedmiocyfrowej sumy dorobiło się prawie 1600 Ślązaków. – Czemu się tutaj dziwić – mówi jeden z rybnickich przedsiębiorców, który zarzeka się, że na liście w tym roku go nie ma. – Wciąż i wciąż mówiło się o hamującej gospodarce, a do tego mamy chory system podatkowy – dodaje.

Katowicka Izba Skarbowa opublikowała niedawno informacje związane z rozliczeniami podatkowymi  za rok 2012. Wynika z nich, że 1467 osób w naszym województwie wykazało dochód powyżej miliona złotych. To dużo? Nie w porównaniu do zeszłego roku.

Polscy krezusi zeszłego roku nie będą dobrze wspominać. Wciąż szalejący kryzys gospodarczy, Polska przestająca być mityczną zieloną wyspą i uszczuplenie się grona milionerów. Z elitarnej grupy wypadło w roku 2012 niemal 300 osób. Jak informuje IS w Katowicach, w 2011 roku na milion polaków przypadało 500 milionerów. W zeszłym roku już „tylko” 490.

W Rybniku także spadek

Urząd Skarbowy w Rybniku również udostępnił informacje na temat liczby mieszkańców, którzy w tegorocznych zeznaniach zgłosili dochód ponad miliona złotych za rok 2012. Mieszka ich obecnie w powiecie 53. Okazuje się, że tendencja spadkowa w skali kraju także na szczeblu lokalnym dała się we znaki. Jeszcze rok temu takie zeznania zgłosiło 68 mieszkańców. – Zarobić pierwszy milion nigdy nie jest łatwo – mówi jeden z wiodących rybnickich przedsiębiorców. Zarzeka się jednak, że na tegorocznej liście milionerów go nie ma. – A to, że jest tych milionerów coraz mniej? Czemu się dziwić. Biorąc pod uwagę fakt, jak wygląda w Polsce system podatkowy, jaka w 2012 roku była atmosfera, gdy wciąż i wciąż mówiło się o hamującej gospodarce... To wszystko procentuje tym, że ludzie z kasą zaczynają się zastanawiać nad jej wydawaniem i inwestowaniem. Są bardziej ostrożni, mniej ryzykują, ale z drugiej strony mniej zarabiają. Ja się temu naprawdę nie dziwię – dodaje.

Rekordów już nie będzie?

2011 rok był rekordowym pod względem ilości milionerów w Polsce. 13 616 osób zadeklarowało dochód powyżej tej siedmiocyfrowej sumy. To aż o 1600 osób więcej, niż w 2010.

We wszystkich zeznaniach za 2012 rok tylko śląscy milionerzy wykazali dochód do opodatkowania w wysokości ponad 3,25 mld złotych. To o prawie 450 mln złotych mniej niż w zeznaniach za 2011 rok. Zeszłoroczny spadek nie jest jednak ewenementem. W 2008 roku ludzi, którzy wykazali w województwie śląskim ponad milion złotych dochodu było 1501, już rok później liczba spadła do „zaledwie” 1323 osób. Rok 2011 przyniósł kolejne spore ożywienie, gdyż aż 1598 Ślązaków zarobiło siedmiocyfrową sumę. Zeszłoroczny spadek nie jest więc największym, na pewno jednak stanowi sygnał dla rządzących. Gospodarka zwalnia i nawet najbogatsi tracą majątki. Dziwi również fakt, że uszczuplenie elitarnego grona nastąpiło w roku największego boomu „na Polskę” – podczas EURO 2012. Może to sugerować, że pobijanych w tym sektorze rekordów będzie coraz mniej.

Nie wszędzie zbiednieli

Oczywiście są wyjątki od reguły. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” na Pomorzu ilość milionerów wzrosła. I to o ponad 30 osób. Według ekspertów i danych z izb skarbowych najlepiej zarabiało się w zeszłym roku w reklamie, usługach doradczych oraz prawnych, budownictwie i handlu oraz produkcji artykułów z tworzyw sztucznych. Lekkie pobudzenie nastąpiło też w sektorze nieruchomości, handlu wyrobami metalowymi oraz meblami. – Podobnie, jak w latach poprzednich, największą grupę osób deklarujących dochody przekraczające 1 mln złotych stanowią podatnicy prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy wybrali opodatkowanie 19% liniową stawką podatku. Grupę tę stanowią 1382 osoby. Drugą, co do wielkości, grupą podatników deklarujących przychód powyżej 1 mln złotych są osoby, między innymi ociągające przychód ze sprzedaży papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych – informuje Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

(mark)

  • Numer: 31 (351)
  • Data wydania: 30.07.13