Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Kiedy nie odbiorą ci śmieci i co wtedy zrobić?

30.07.2013 00:00 red

Miesiąc po „rewolucji śmieciowej” system wciąż jest w wielu miejscach dziurawy. Mieszkańcy zasypują nas listami i telefonami na temat wywozu odpadów. Zdarza się, że śmieciarka nie przyjeżdża, bądź przyjeżdża o wiele za późno.

– Firma nie odbierze odpadów w przypadku, gdy te zostały nieprawidłowo posegregowane i znajdują się w nieodpowiednich workach, np. w worku na papier znajdują się  również odpady zielone i tak dalej – mówi Krzysztof Jaroch z UM Rybnik. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpady zielone nie są odbierane z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają tam odpady komunalne – są to obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty związane z działalnością gospodarczą. Z obiektów tych nie są również odbierane odpady niebędące odpadami komunalnymi – tzw. odpady poprodukcyjne.

Numer posesji jest istotny

– W każdym przypadku, gdy w pojemnikach znajdują się odpady remontowe i budowlane – pojemniki te nie podlegają odbiorowi. Właściciele nieruchomości zobowiązani są przekazywać te odpady uprawnionym podmiotom na podstawie niezależnych umów – dodaje pracownik biura wydziału promocji i informacji urzędu miasta. Swoją akcję rozpoczęła także straż miejska. Ruszyły nowe kontrole rybnickich strażników miejskich. Tym razem funkcjonariusze sprawdzają numery posesji, aby firmy odbierające odpady wiedziały z kim mają do czynienia, a urzędnicy w przypadku skargi mogli znaleźć winowajcę. Strażnicy przyglądają się, czy właściciele posesji wywiązują się z obowiązku wyposażenia budynku w numer porządkowy. Wzmożone kontrole są wynikiem skarg napływających od przedsiębiorców, którzy niejednokrotnie nie są w stanie wywiązać się z obowiązku odbioru odpadów komunalnych, gdyż nie mogą trafić pod odpowiedni adres. Jednak brak numeru porządkowego posesji to nie tylko groźba pozostawienia śmieci. – Niedopełnienie tego obowiązku może mieć również poważniejsze konsekwencje, związane z koniecznością udzielenia pomocy w nagłym przypadku przez odpowiednie służby. Przypominamy, że obowiązek oznaczenia numeru posesji spoczywa na każdym właścicielu posesji. Nieumieszczenie tabliczki w odpowiednim miejscu jest wykroczeniem stypizowanym w art. 64 Kodeksu wykroczeń. Numer porządkowy posesji musi być widoczny również w nocy, więc właściciel bądź administrator musi zadbać o jego oświetlenie – informuje Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

Dwie drogi reklamacji

Jeżeli już o reklamacjach mowa, warto wiedzieć, co powinniśmy zrobić w przypadku gdy nasze śmieci nie zostaną odebrane w wyznaczonym dniu. Jak na razie śmieciowa rewolucja nie przebiega bezproblemowo. Konsorcjum EKO i Transgóru, które wygrało w Rybniku przetarg na odbiór odpadów, stara się wywiązać się z umowy. Niestety czasami nie jest to możliwe, dlatego odpady np. zamiast w wyznaczonym dniu, odbierane są dnia następnego. Jeżeli jednak nawet na drugi dzień pojemnik nie zostanie opróżniony lub worki z segregowanymi odpadami nie zostaną zabrane, warto zgłosić ten fakt do urzędu miasta. Reklamacja zostanie przekazana firmie, która będzie miała obowiązek odebrać od nas zaległe śmieci.

Przypadki nieodebrania odpadów z nieruchomości w terminie wyznaczonym w harmonogramie, należy zgłaszać do wydziału gospodarki komunalnej UM. Należy też pamiętać o wystawianiu posegregowanych odpadów (worków i pojemników) do godz. 6.00 rano w dniu wywozu odpadów lub z wyprzedzeniem, np. w przeddzień wieczorem. Jeżeli odpady wystawiane są w dniu ich odbioru w godzinach późniejszych, wina ich nieodebrania leży po stronie właściciela nieruchomości. Przekazywane przez właścicieli nieruchomości interwencje w sprawie niezrealizowanych odbiorów są na bieżąco monitorowane i wyjaśniane przez wydział gospodarki komunalnej z wykonawcą usługi odbioru odpadów.

(mark), (ska)

  • Numer: 31 (351)
  • Data wydania: 30.07.13