Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ekoserwis: Inwestycja dla setki niepełnosprawnych

16.07.2013 00:00 red

Podsumowaniu inwestycji o wartości ponad 2 mln złotych, związanej z kompleksową termomodernizacją budynku Domu Pomocy Społecznej, poświęcone było zorganizowane 5 lipca w Orzeszu przez starostę mikołowskiego Henryka Jaroszka spotkanie osób zaangażowanych w działania służące poprawianiu standardów życia mieszkańców tej placówki opieki społecznej. Uczestniczyła w nim Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Piotr Zienc – radny województwa.

W Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu mieszka prawie sto dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Cała filozofia prowadzenia tej placówki polega na zapewnieniu ich mieszkańcom takich warunków życia aby czuli się pełnosprawnymi członkami społeczeństwa. Orzeska placówka pod tym względem uchodzi za wzorcową w kraju.

Od paru lat jednak pojawiły się problemy związane z pogarszającym się stanem budynków. Obiekt powstał w 1977 roku i brak termoizolacji generował coraz wyższe koszty ogrzewania. Powiat mikołowski, do którego należy DPS, nie był w stanie z własnych środków przeprowadzić modernizacji obiektu. Z pomocą przyszedł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dofinansowanie udzielone przez WFOŚiGW pozwoliło na ocieplenie budynków, wyremontowanie ich pomieszczeń, zamontowanie 56 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 147 metrów kwadratowych. Dotacja i preferencyjna pożyczka Funduszu w wysokości ponad 800 tys. zł umożliwiła też na remont pomieszczeń pralni, budowę kotłowni gazowej z przyłączem, likwidacje kotła olejowego, częściową modernizację instalacji c.o.

Dzięki temu budynek domu pomocy w Orzeszu stał się w pełni nowoczesną i ekologiczną wizytówka miasta i powiatu. Poważnie ograniczona będzie emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery, zmniejszy się zapotrzebowanie energii cieplnej rocznie o minimum 911 GJ, a produkcja energii ze źródeł odnawialnych wyniesie co roku co najmniej 206 GJ. Obliczono, że roczne koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody zmniejszą się o 164 tys. zł. Cała inwestycja o wartości ponad 2 milionów złotych zwróci się więc za kila lat.

Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW w Katowicach – po obejrzeniu efektów wykonanych prac mówiła, iż Fundusz wspiera takie inwestycje nie tylko z tego powodu, że są ekologicznie i uzasadnione ekonomiczne, bo generują oszczędności w publicznych wydatkach. Dla nas ważny jest także aspekt społeczny. Dajemy ważny komunikat cywilizacyjny, że potrafimy dbać o takie osoby. Umiejętne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i innych proekologicznych rozwiązań w instytucjach użyteczności publicznej staje się zatem dobrym przykładem rozwiązań służących ludziom i środowisku – stwierdziła Lenartowicz

Także Piotr Zienc – radny województwa zwiedzając wyremontowany obiekt powiedział, że ta inwestycja pokazuje, że osoby niepełnosprawne mają prawo dożycia w godnych warunkach. Orzeski DPS stał się placówka wzorcową nie tylko pod względem standardów bytowych, a także jeżeli chodzi o stworzenie warunków do integracji ze społecznością lokalną, mieszkańcami Orzesza i całego powiatu.

(eco)

  • Numer: 29 (349)
  • Data wydania: 16.07.13