Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Jeśli ZUS wyda mi decyzję odmowną w sprawie umorzenia moich należności, czy mogę zwrócić się jeszcze raz z wnioskiem o umorzenia na podstawie przepisów o abolicji?
Adam Sz.
Tak. Jeżeli w sprawie zachodzą nowe okoliczności, dłużnik może kolejny raz zwrócić się z prośbą o umorzenie na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej. Jedynym ograniczenie jest wskazany przez ustawę termin 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, w którym można złożyć wniosek, tj. do 15 stycznia 2015 r.
Jestem po rozwodzie, po którym wróciłam do panieńskiego nazwiska. Jednocześnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy zmiana nazwiska ma dla ZUS jakieś znaczenie, czy muszę o tym powiadamiać?
Kasia z Wodzisławia
Tak, koniecznie należy o takich zmianach poinformować. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą występuje w dwóch rolach: jako płatnik składek i jako osoba ubezpieczona, musi więc zgłosić zmianę nazwiska w dwóch miejscach. O wszelkich zmianach i korektach dotyczących danych identyfikacyjnych płatnika składek takich jak: NIP, REGON, a w przypadku płatnika składek - osoby fizycznej, także: nazwisko, imię, data urodzenia albo PESEL, czy seria i numer paszportu, płatnik zawiadamia wydział działalności gospodarczej urzędu miasta na formularzu CEIDG. Natomiast o wszystkich zmianach lub korektach dotyczących danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, takich jak: PESEL, nazwisko, imię, data urodzenia, seria i numer paszportu, płatnicy zawiadamiają Zakład Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZIUA. Jeżeli przedsiębiorca posiada podpis elektroniczny, bądź Profil Zaufany zmiany do ZUS-u może zgłosić przez Internet na Platformie Usług Elektronicznych.
Czy mogę dalej pobierać rentę rodzinną po zmarłym mężu, nawet jeśli ponownie wyszłam za mąż? Czy to świadczenie po drugim ślubie zostanie mi odebrane?
Czytelniczka z Rydułtów
Zawarcie drugiego małżeństwa przez osobę pobierającą rentę rodzinną po pierwszym mężu nie ma wpływu na pobierane świadczenie.
Niedawno rozpocząłem prowadzenie własnej firmy. Jednak pojawiła mi się szansa wyjazdu do pracy w Niemczech. Czy przez ten czas, gdy mnie nie będzie muszę płacić składki na ZUS? Czy jest może jakiś przepis, który zezwala mi na czas, gdy nie będę prowadził działalności, na zawieszenie tych opłat?
Michał z Raciborza
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Wyjątek stanowi luty – za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni tego miesiąca przypadająca w danym roku kalendarzowym. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach, lecz w przypadku wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Najnowsze komentarze