Bezpieczne wakacje – poradnik
Wakacje to czas wyjazdów w ciekawe miejsca, jednak nawet tam czyhać mogą na nas różne niebezpieczeństwa. Jak się przed nimi chronić?
Już przed samym wyjazdem powinniśmy dokładnie sprawdzić autokar, który ma zawieźć nas na miejsce. Kiedy chcemy tego dokonać, powinniśmy zadzwonić po policjantów, którzy mogą skontrolować pojazd tuż przed odjazdem. Nie róbmy tego jednak na ostatni moment. – Należy pamiętać, aby powiadomić funkcjonariuszy wcześniej, aby mogli się przygotować. Należy wtedy poinformować kiedy, gdzie i o której godzinie autobus podjedzie na miejsce. W Rybniku takich kontroli dokonujemy najczęściej na stanowisku odpraw międzynarodowych na dworcu przy ul. Budowlanych – informuje nadkom. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Policja dokonuje kontroli autobusów nie tylko w przypadku wycieczek szkolnych czy kolonijnych, ale w każdym przypadku. Wszyscy przecież chcemy czuć się bezpiecznie podczas przejazdu.
Zasady dla dzieci
Przed wysłaniem dzieci na jakikolwiek wyjazd, musimy wpoić im podstawowe zasady, aby nie brały nic do jedzenia i picia od nieznajomych, aby nie otwierały nieznajomym drzwi, aby nie wsiadały do czyjegoś samochodu. Te zasady mogą uchronić życie, zdrowie i mienie. Poza tym warto powiedzieć dzieciom, aby zachowywały ostrożność w pobliżu wody, ruchliwych ulic, czy np. placów budowy, a także w kontakcie ze zwierzętami. Bezpańskie psy mogą dotkliwie pogryźć dziecko lub zarazić wścieklizną. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które nie ucieka przed nami, nie wolno go głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób, a w razie kontaktu z psem nie należy uciekać, wrzeszczeć i patrzeć mu w oczy.
Woda i góry
Podczas pobytu nad wodą pamiętajmy, że tabliczka „zakaz kąpieli” oznacza „zakaz kąpieli” i została tam umieszczona właśnie ze względu na nasze bezpieczeństwo. Zawsze zażywajmy kąpieli tylko w miejscach oznakowanych, tylko pod nadzorem ratowników lub policji wodnej. Nigdy nie wolno skakać do wody w miejscach nierozpoznanych, bo uderzenie o dno może grozić kalectwem ze względu na uraz kręgosłupa lub nawet śmiercią. Kiedy już pójdziemy się kąpać, pod żadnym pozorem nie możemy zostawiać na brzegu swoich rzeczy bez opieki. Kiedy korzystamy z rowerków wodnych czy łódek, nie podpływajmy za blisko kąpiących się osób. Planując wycieczkę w góry powinniśmy uważnie słuchać prognoz pogody, aby na szlaku nie zaskoczyła nas np. burza. Zawsze warto mieć przy sobie mapę, nawet jeśli mamy GPS, mapa może się przydać, kiedy np. niespodziewanie wyczerpie się bateria. W plecaku powinniśmy także mieć sprzęt pierwszej pomocy, latarkę i gwizdek do oznaczania miejsca pobytu. Wychodząc ze schroniska na szlak należy powiadomić o tym obsługę, podając planowaną trasę i przybliżoną godzinę powrotu. Kiedy już wrócimy też należy o tym powiadomić.
Kłopoty z nieletnimi
Czy w wakacje policjanci obserwują zwiększoną liczbę przestępstw popełnianych przez młodzież? – Nie, jednak na pewno w okresie wakacyjnym co roku obserwujemy wzrost ucieczek z domu. Najczęściej przyczyną jest niezadowolenie z pobytu w domu, kłótnie z rodzicami albo zakaz wyjazdu na wakacje. Najczęściej młodzi ludzie wracają, kiedy kończą się im pieniądze lub znajomi nie chcą już ich gościć. Wtedy nawet wracają skruszeni – wyjaśnia Aleksandra Nowara. Wakacje to także okres wycieczek rowerowych. – Zabezpieczajmy rowery, nie zapominajmy o rowerze przed sklepem na zakupach. Nawet na posesji również zabezpieczajmy rower. Chwila nieuwagi może nas kosztować utratę mienia. Warto skorzystać także z możliwości bezpłatnego oznakowania rowerów przez Straż Miejską w Rybniku. Kiedy złodziej widzi, że rower jest zabezpieczony, to po prostu nie traci czasu na pokonanie tego zabezpieczenia i jest duża szansa na to, że zrezygnuje – mówi nadkomisarz.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze