Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Wakacje! Nadszedł czas tropikalnych podróży

09.07.2013 00:00 red

ZDROWIE – Choroby na wakacjach.

Mamy wreszcie sezon na wakcyjne wyjazdy. Część z nas wybierze Morze Śródziemne, część Egipt, Tunezję a inni zdecydują się na jeszcze dalsze egzotyczne rejony – Kenia, Bali…

Niezależnie od wybranego kierunku musimy pamiętać, że przed każdą daleką podróżą warto przeanalizować możliwe zagrożenia w kontekście chorób, jakie mogą nas spotkać zarówno w trakcie podróży, jak i mogą zostać przywleczone. Do częstych związanych z podróżą chorób należą schorzenia przenoszone przez owady (kleszcze, komary). Należą do nich np. denga – choroba wirusowa przebiegająca z gorączką, bólami głowy i wysypką, malaria przenoszona przez komary, gorączki riketsjowe objawiające się gorączką i wysypkami oraz niestety wiele innych. Do chorób, które mogą nam się przytrafić należą także stany związane z odmiennością klimatu, jak np. poparzenia słoneczne, udar cieplny, zakażenia bakteryjne i grzybicze skóry. Dość częstą dolegliwością jest biegunka podróżnych. Zwykle objawy pojawiają się w 3-4 dniu podróży i są spowodowane enterotoksynami bakterii Escherichia coli (ETEC), zwykle dolegliwości mają charakter ustępujący, ale może im towarzyszyć gorączka, wymioty i leczenie może być konieczne.

Ważną kwestią przed wyjazdem jest przeanalizowanie obowiązkowych i  zalecanych szczepień na danym terenie. Można to uczynić w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Szczepienia obowiązkowe są obligatoryjne na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO (World Health Organization – Światowej Organizacji Zdrowia) i odnotowane są w książeczce szczepień,  którą okazujemy przy wjeździe do danego kraju tropikalnego. Brak aktualnych szczepień obowiązkowych uniemożliwia przejazd, jak i pobyt na terenie tego państwa.

Szczepienia zalecane są dobrowolne i każdy sam podejmuje decyzję o zaszczepieniu się w oparciu o uzyskane informacje zdrowotne.  Szczegółowe informacje, zarówno dla pacjentów jak i lekarzy, dotyczące zagrożeń i postępowania w przypadku chorób zakaźnych znajdują się również na stronach internetowych CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Pamiętajmy, aby sprawdzić przy planowaniu wyjazdu w biurze podróży, czy mamy w cenie ubezpieczenie zdrowotne na różne okoliczności jakie mogą zdarzyć się w czasie podróży jak i na miejscu.

Jak zwykle pomaga zdrowy rozsądek! Przed wyjazdem radzę skompletować podręczną apteczkę na najczęstsze dolegliwości, aby uniknąć stresu na wymarzonych wakacjach. Muszą się w niej z pewnością znajdować: leki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, balsam na oparzenia, krem do opalania z filtrem (przynajmniej 30 SPF), plastry, maść łagodząca na ukąszenia owadów, środki odstraszające owady, no i nie zapominajmy o zapasie leków, które przyjmujemy na stałe. Dla tych z Państwa, którzy w tym roku tak jak ja nie planują dalekich podróży mam pocieszenie – przynajmniej nie przywieziemy żadniej tropikalnej choroby. Pozdrawiam serdecznie!


Dr n. med. Maria Weryńska-Kalemba

NZOZ „Nowiny” ul. Orzepowicka 8d w Rybniku oraz Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Kontakt dla pacjentów: 664968021, www.wermed.pl

  • Numer: 28 (348)
  • Data wydania: 09.07.13