Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Śląski Klub Sportowy Niesłyszących obchodzi 85-lecie istnienia

02.07.2013 00:00 red

W ramach obchodów tego jubileuszu odbył się turniej piłkarski

Śląski Klub Sportowy Niesłyszących obchodzi 85-lecie istnienia. W ramach obchodów tego jubileuszu odbył się turniej piłkarski, w którym udział wzięło osiem drużyn z Polski oraz kilka zagranicznych, w tym ekipy z Girony (Hiszpania), Hradec Kralove, Wiednia czy Bielefeld. W sumie o zwycięstwo rywalizowało 14 drużyn.

Mecze rozgrywane były na boiskach RKP obok kąpieliska Ruda. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Po dwie najlepsze ekipy rywalizował potem w półfinałach. Ostatecznie do meczu finałowego dotarła pierwsza drużyna z Rybnika oraz ekipa z Warszawy. Po dramatycznym spotkaniu lepsi okazali się rybniczanie, który wygrali 3:2. – Najlepsza drużyna dostała nagrodę w wysokości 500 euro. Zawodnicy niesłyszący nie mają równych szans w rywalizacji z piłkarzami zdrowymi. Dlatego rzadko za swoją grę otrzymują nagrody pieniężne. Chcieliśmy więc, aby przynajmniej przez moment poczuli się jak prawdziwi piłkarze. Stąd te nagrody finansowe – tłumaczy Aleksander Kubin, prezes klubu ŚKSN Rybniku.

Po turnieju odbyła się uroczysta akademia oraz bal  z okazji Jubileuszu 85-lecia SKSN.

(pm)


Aleksander Kubin, prezes klubu ŚKSN Rybniku, opowiada o historii klubu

Śląski Klub Sportowy Głuchych, został założony w 1928 r. w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Inicjatorem powstania klubu i pierwszym prezesem, był głuchoniemy rzemieślnik Maksymilian Konieczny. Przed wybuchem II wojny światowej, dla klubu nastały lepsze czasy, dzięki młodzieży wyszkolonej w polskich szkołach dla głuchoniemych. Wyrazem tego był udział w Światowych Igrzyskach Głuchych w 1939 r.  w Sztokholmie, pierwszego śląskiego głuchego, lekkoatlety Alojzego Krzysteczkiego. Startował on  w biegach 5.000 m.  i  10.000 m. zajmując punktowane dla Polski miejsca. W 1946 roku, po zakończeniu działań wojennych, klub reaktywowano z inicjatywy przedwojennych działaczy i repartiatów z za Buga, a od r.1947 klub uczestniczył w Mistrzostwach Polski Głuchych w lekkoatletyce, piłce nożnej i szachach. Od 1950 klub działał w ramach Polskiego Związku Głuchych. W tym okresie szczególnie dobre wyniki uzyskiwali piłkarze, lekkoatleci, szachiści i tenisiści stołowi, ale również koszykarze i narciarze. Obecnie w klubie działają sekcje piłki nożnej, szachowa i pływacka. Do niedawna istniała i sekcja tenisa stołowego i siatkówki męskiej, którą przeniesiono do klubu w Raciborzu. Zawodnicy wszystkich sekcji klubu, to wielokrotni mistrzowie Polski niesłyszących, szczególnie w szachach i piłce nożnej – od wielu lat dominują oni na arenie ogólnopolskiej.

Ja jestem prezesem klubu od 1981 roku. W 2011 roku obchodziłem więc jubileusz 30–lecia prezesowania klubowi. Jednym z najbardziej znanych działaczy klubu jest Ludwik Kamiński – chodząca historia śląskiego sportu niesłyszących, nadal czynny sportowo, mimo ukończonych 86 lat. Wspomnieć trzeba również o już nie żyjących Pawle Kuczerze (Katowice), i Herbercie Klenczu (Zabrze), oraz Alojzym Krzysteczko z Chorzowa, żyjącym w Niemczech, którzy znacznie przyczynili sie do wielu sukcesów sportowych Klubu. Od roku 2005 Klub jest członkiem PFSN, z siedzibą  w Lublinie, i działa w jego ramach organizacyjnych.

  • Numer: 27 (347)
  • Data wydania: 02.07.13