Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Działają i pomagają w Gaszowicach

02.07.2013 00:00 red

GASZOWICE. Od kilku lat na terenie gminy, powiatu rybnickiego i Miasta Rybnika prężnie i skromnie działa Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Puchate”. Organizacja co roku inicjuje sporo działań.

Stowarzyszenie swoją pomoc kieruje głównie dla dzieci i ich rodzin, nie tylko pod kątem wsparcia ubogich rodzin, ale także np. w pomocy w nauce, pomocy zdrowotnej czy zorganizowaniu wolnego czasu, ale i szkoleń, warsztatów, wycieczek i wyjazdów. – Zrealizowaliśmy do tej pory 3 duże projekty współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a wśród nich projekt edukacyjny dla 60 dzieci z intensywnym kursem języka angielskiego; drugi projekt ze sztuki dla 35 dzieci uczestników zajęć teatralnych, tanecznych i wokalnych, a także zajęć z logopedą, którego uwieńczeniem było wystawienie przedstawienia jasełkowego oraz udział grupy w przeglądach. W trzecim projekcie 50 strażaków uzyskało certyfikaty z kursu pierwszej pomocy przedmedycznej i przeszkoliło 246 dzieci w świadomym i skutecznym pomaganiu ofiarom wypadków – informuje Maja Terkiewicz-Sidelnik, prezes stowarzyszenia. Przed rokiem organizacja zrealizowała też projekt „Razem możemy nauczyć się, jak wiele potrafimy osiągnąć” z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, gdzie grupa młodzieży w wieku 13-16 lat z terenu gminy Gaszowice, skupiona wokół lokalnego skateparku przez pół roku pracowała nad wyglądem i funkcjonalnością skateparku. Na swoim koncie „Puchate” ma także działanie z dofinansowaniem  Ministerstwa Edukacji Narodowej „Zdrowe dzieci to nasz kapitał” popularyzujące zdrowy styl życia w szkołach i przedszkolach.

Mamy na świeczniku

Kolejną inicjatywą był program „Wielomamy zastępcze – kobiety piękne, zrelaksowane, szczęśliwe, patrzące w jednym kierunku”. Projekt uzyskał grant z konkursu AXA „Wspieramy mamy”. Był to cykl warsztatów arteterapeutycznych (leczenie przez sztukę), adresowanych do 16 pań wychowujących jednocześnie kilkoro pociech. Zajęcia prowadził terapeuta, wsparcia udzielał też psycholog. Panie w ramach projektu uczestniczyły także w wieczornym seansie filmowym, skorzystały z usług salonu fryzjerskiego i kosmetycznego SPA. Wszystko to miało podnieść samoocenę mam i ten cel został osiągnięty. Powstała też grupa wsparcia rodzin zastępczych z terenu powiatu rybnickiego i miasta Rybnik, w czasie których omawiane są bieżące problemy dzieci i opiekunów.

Pomóc może każdy

Jesienią ubiegłego roku stowarzyszenie zorganizowało trzydniowe szkolenie „Nowe możliwości w pracy z dziećmi i młodzieżą” dzięki Fundacji Świętego Mikołaja. Warsztaty dla 11 rodzin zastępczych z terenu powiatu rybnickiego i Rybnika poprowadzili specjaliści z Pracowni Psychoedukacji i Terapii z Bielska-Białej. Tradycją stała się już także „Akcja SZOP – Sprzedaj, Zamień, Oddaj Potrzebującym”, która w ubiegłym roku odbyła się we wrześniu, a w tym roku na wiosnę. Podczas każdej edycji akcji można sprzedawać lub zamieniać swoje niepotrzebne rzeczy, które mogą mieć „drugie życie” i posłużyć jeszcze innym osobom. Głównym celem całego przedsięwzięcia jest jednak pomoc potrzebującym realizowana przez zbiórkę potrzebnych produktów i przedmiotów, np. ubrań, obuwia, zabawek, artykułów gospodarstwa domowego. W ciągu ostatnich dwóch akcji stowarzyszeniu przekazano ponad 400 kilogramów produktów, z których skorzystały rodziny w trudnej sytuacji materialnej z terenu powiatu rybnickiego i nie tylko.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 27 (347)
  • Data wydania: 02.07.13