Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

02.07.2013 00:00 red

Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Właśnie skończyłam szkołę policealną. Chciałabym podjąć pracę na wakacjach. Jeśli zatrudniłabym się na umowę zlecenie – to jakie składki są odprowadzane do ZUS i kto je płaci?

Monika z Rybnika

Płatnikiem składek za zleceniobiorców jest zleceniodawca. To on ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA w terminie 7 dni od daty ich powstawania, wyrejestrowania z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA w  terminie 7 dni od daty ich ustania, przekazywania do ZUS za każdy miesiąc imiennego raportu ZUS RCA (rozliczenia składek za zleceniobiorcę), potrącania z dochodów zleceniobiorcy, rozliczanie i płacenie należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy.

Zleceniobiorca, którego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest umowa–zlecenie, podlega z tytułu tej umowy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczeniu chorobowemu podlega się dobrowolnie, na swój wniosek.


Skończył mi się zasiłek chorobowy, aktualnie pobieram świadczenie rehabilitacyjne. Co będzie, gdy w trakcie tego świadczenie nie odzyskam zdolności do pracy? Czy będę mógł starać się o rentę?

Czytelnik z Pszowa

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przyznawane jest ono na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy. Zdarzają się przypadki, w których pomimo wydłużonego poza okres zasiłkowy czasu na leczenie i rehabilitację, ubezpieczony nie odzyskuje zdolności do pracy. W takiej sytuacji może starać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba, która po okresie zasiłkowym wyczerpała pełny wymiar świadczenia rehabilitacyjnego może wystąpić do ZUS z wnioskiem rentowym.

Ubezpieczony przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym może również wystąpić do ZUS o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej.


Jaka jest różnica miedzy urlopem rodzicielskim a wychowawczym?

Mama Kubusia

Podstawowe różnice między nowymi urlopami rodzicielskimi a urlopem wychowawczym dotyczą odpłatności za te urlopy oraz czasu i sposobu ich wykorzystania. Urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, w trakcie którego będzie przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. lub 60 proc. podstawy wymiaru, urlop wychowawczy – nie jest płatny. Czas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego został ściśle określony: urlop ten musi następować bezpośrednio po skorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Natomiast urlop wychowawczy można wykorzystywać w dowolnym terminie od narodzin dziecko do ukończenia przez nie – od 17 czerwca 2013 r. – 5. roku życia.


Czy ojciec dziecka nie będący w związku małżeńskim z matką tego dziecka może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Czytelnik z Raciborszczyzny

Nie zależy to od tego, czy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim, a od tego, czy są pracownikami.

Tak – jeśli oboje rodzice są pracownikami. Wówczas bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze przez mamę albo tatę dziecka lub w dwóch częściach przez oboje rodziców, tata dziecka będzie mógł skorzystać z nowego urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze lub jego części. Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

  • Numer: 27 (347)
  • Data wydania: 02.07.13