Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Powiat inwestuje w kształcenie zawodowe

25.06.2013 00:00 red

Wraz z początkiem wakacji ruszy największa inwestycja oświatowa w powiecie wodzisławskim, jaką jest rozbudowa Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu.

W efekcie rozbudowy powstanie jednokondygnacyjny obiekt z nowoczesnymi pracowniami zawodowymi. Będą one służyć zarówno słuchaczom wodzisławskiej placówki, jak i uczniom innych szkół zawodowych i technicznych powiatu.

Rozbudowa warta pięć milionów

Starostwo powiatowe w Wodzisławiu pozyskało na ten cel ponad 4,2 mln zł, a całość inwestycji warta jest ponad 5 mln zł. W ramach projektu powstaną następujące warsztaty i pracownie: warsztat obróbki mechanicznej, hala obrabiarek CNC, spawalnia, hala zawodów budowlanych, warsztat obróbki ręcznej, pracownia firmy symulacyjnej, pracownia techniczna, pracownia pomiarów, pracownia CAD i grafiki (komputerowego wspomagania projektowania). Dodatkowo w ramach inwestycji pomieszczenia zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia, maszyny i inny sprzęt dydaktyczny, dzięki którym korzystający z nich uzyskają wiedzę i umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Już wkrótce ruszają prace budowlane, a zakończenie całego zadania nastąpi w 2014 roku. W tym czasie poza pracowniami i warsztatami powstanie nowy parking, droga dojazdowa oraz zaplecze socjalne.

Potrzebni fachowcy z wieloma kursami

– Badania rynku pracy w województwie śląskim przeprowadzone przez WUP w Katowicach, wskazują, że obok zapotrzebowania na pracowników do prostych prac fizycznych pojawiają się oferty kierowane do osób wszechstronnie wykształconych, z certyfikatami i świadectwami kilkunastu branżowych kursów. Wśród pożądanych przez pracodawców kwalifikacji i umiejętności na wysokim miejscu wymieniana jest właśnie branżowa wiedza specjalistyczna. Tylko spełniająca współczesne standardy baza dydaktyczna kształcenia ustawicznego oraz fachowa kadra może zapewnić takich pracowników – wyjaśnia Piotr Kauch, wicedyrektor PCKU w Wodzisławiu.

Praktyka podstawą egzaminu

Rozbudowa i modernizacja PCKU jest odpowiedzią na brak możliwości realizacji praktycznej nauki zawodu na poziomie spełniającym oczekiwania klientów. Jest niezbędna również dlatego, że realizowana od 2012 roku reforma kształcenia zawodowego, postawiła przed placówkami ustawicznymi nowe wymagania. – W wyniku reformy pojawiły się nowe formy kształcenia w postaci kwalifikacyjnych kursów zawodowych czy kursów umiejętności zawodowych, zmianie uległa formuła egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Przenosi ona środek ciężkości z formy opisowej na praktyczne wykonywanie zadań zawodowych, przypisanych poszczególnym kwalifikacjom wyodrębnionym w zawodach. A trudno sobie wyobrazić wykonywanie konkretnych czynności praktycznych podczas egzaminu, bez wcześniejszego dostępu do maszyn czy technologii kluczowych dla danego zawodu – dodaje Bożena Rączka - dyrektor PCKU.

(red)

  • Numer: 26 (346)
  • Data wydania: 25.06.13