Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Rusza renowacja osiedla familoków w Czerwionce

25.06.2013 00:00 red

Rozstrzyga się, kto odrestauruje zabytkowe osiedle familoków.

Na tę inwestycję od lat czekają nie tylko mieszkańcy czerwioneckich familoków. W ostatnich latach przywrócenie blasku osiedlu za punkt honoru postawiły sobie władze gminy. – Osiedle familoków to miejsce z ogromnym potencjałem rekreacyjnym, turystycznym i promocyjnym. Chcielibyśmy ten potencjał wydobyć i wyeksponować, rewitalizując kolonię, ożywiając ją i oddając do użytku mieszkańcom oraz turystom – stwierdza Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn. Jednak samodzielnie gmina nie byłaby w stanie „pociągnąć” tak ogromnej inwestycji. Sięgnęła więc po środki zewnętrzne. Pieniądze na renowację osiedla dała Unia Europejska. Sukces odtrąbiono już w ub. roku. Jednak nie wszyscy mieszkańcy otrzymanie dotacji przyjęli za dobrą monetę. – Od lat słyszymy o rewitalizacji, planach, ale jakoś nie widać, żeby coś się robiło – mówią mieszkańcy osiedla.

Okazuje się jednak, że rok 2013 będzie przełomowyjeśli chodzi o kolonię czerwioneckich familoków. Pierwszy krok w kierunku rewitalizacji gmina zrobiła 4 czerwca, ogłaszając przetarg na roboty budowlane. – Otwarcie ofert nastąpi 26 czerwca. Obecnie oferenci składają jeszcze zapytania – mówi Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza ds. inwestycji. Jak podkreśla ekipy robotników na teren familoków wejdą w przyszłym roku. Br. upłynie na sporządzaniu dokumentacji, robieniu projektów oraz pozyskiwaniu zezwoleń na prace budowlane. Prace na familokach zakończą się 30 kwietnia 2014 roku. – Celem tej inwestycji jest stworzenie na terenie osiedla atrakcyjnych miejsc do rekreacji i wypoczynku – zagospodarowanie i stworzenie przestrzeni publicznej, której brak jest jedną z największych bolączek naszej miejscowości. Zabytkowe osiedle familoków znajduje się w samym centrum Czerwionki, po zakończeniu prac mogłoby uchodzić za „starówkę” miasta, miejsce, które przejmie funkcje rynku. Dobrze zagospodarowana przestrzeń miejska to miejsce służące temu, by się spotkać, porozmawiać, usiąść, zrelaksować się – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka urzędu w Czerwionce-Leszczynach. Na terenie osiedla powstanie więc skate park, wypożyczalnia rowerów elektrycznych, plac zabaw, utwardzony plac z ławeczkami i fontanną, siłownia pod chmurką, galeria sztuki, ścieżka edukacyjna dotycząca historii osiedla, a także Centrum Informacji Turystycznej z tradycyjnie umeblowanym śląskim mieszkaniem, pełniącym rolę Izby Tradycji. Całość będzie uzupełniona elementami małej architektury, zielenią i oświetleniem. Wyremontowane zostaną także drogi i chodniki. – Nie zapominamy także o samych budynkach.  Niestety Unia Europejska obecnie nie współfinansuje remontów obiektów. Wspiera mieszkalnictwo, jedynie przez dotację na usuwanie i utylizację azbestu, z czego, oczywiście, korzystamy. Na remont familoków aplikujemy więc o środki z innych źródeł. Co roku przeznaczamy też na ten cel znaczne kwoty z budżetu gminy – podkreśla Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Obecnie ZGM złożył już do konserwatora zabytków cztery wnioski do dotyczące remontów dachów. – Mamy nadzieję, że w kolejnym okresie programowania Unia Europejska będzie dotować remonty obiektów mieszkalnych i uda się nam przeprowadzić kompleksowy remont osiedla familoków – dodaje Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza ds. inwestycji.

Patronackie osiedle familoków byłej kopalni „Dębieńsko” jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków zlokalizowanych na terenie Czerwionki-Leszczyn. Kolonia „Dębieńsko” w Czerwionce jest jedną z największych i najlepiej zachowanych. W jej skład wchodzi blisko sto budynków wolnostojących, bogato zdobionych, różniących się między sobą detalami architektonicznymi. Familoki wybudowano w wielu miejscach na Śląsku, jednak osiedle w Czerwionce jest wyjątkowe. Podkreślają to historycy i konserwatorzy zabytków, stwierdzając, że ta kolonia stanowi unikat oraz perłę architektury, bo wyróżnia się bogactwem form architektonicznych i dbałością o detal.

 

  • Numer: 26 (346)
  • Data wydania: 25.06.13