Dłuższe urlopy rodzicielskie
Posłowie przegłosowali zmiany w kodeksie pracy wprowadzające roczny płatny urlop z tytułu urodzenia dziecka lub przyjęcia na wychowanie dziecka. Teraz ustawa czeka na decyzję Senatu i podpis prezydenta. Nowe zasady korzystania z tego przywileju mają obowiązywać od 17 czerwca.
Zgodnie z założeniami przegłosowanymi przez Sejm, pracującym rodzicom dzieci urodzonych po 31 grudnia zeszłego roku, będzie przysługiwać nadal 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z urlopu dodatkowego macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać ojciec lub matka. Za okres wymienionych urlopów przysługiwać będzie zasiłek macierzyński.
Wydłużony okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego obejmować będzie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach korzystających z tych urlopów, ale również rodziców dzieci podlegających ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu wykonywania pracy na umowę zlecenia lub prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługiwać będzie w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a za okres urlopu rodzicielskiego – w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru.
Jeżeli jednak pracownica z wnioskiem, o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze i bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze 26 tygodni – wystąpi nie później niż 14 dni po porodzie, zasiłek macierzyński za okresy wszystkich tych urlopów będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru.
W takim przypadku pracownica będzie mogła zrezygnować z udzielonego jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości lub w części oraz z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, a z wnioskiem o niewykorzystaną część urlopu dodatkowego lub rodzicielskiego i o zasiłek macierzyński za ten okres będzie mógł wystąpić ojciec dziecka.
W przypadku rezygnacji pracownicy z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, będzie jej wypłacane wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 100 proc. podstawy wymiaru.
Z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać jednocześnie oboje rodzice. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni. Łączne korzystanie z urlopu nie będzie możliwe w przypadku urlopu dodatkowego oraz macierzyńskiego.
Zgodnie z projektem ustawy osoby, które w dniu wejścia jej w życie będą korzystały z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w dotychczasowym wymiarze, a będą chciały skorzystać z dłuższego wymiaru tego urlopu, powinny wystąpić o udzielenie im urlopu na dalszy okres nie później niż do dnia zakończenia udzielonego wcześniej urlopu dodatkowego. Jest to ważne, gdyż od wykorzystania pełnego wymiaru dodatkowego urlopu projekt uzależnia prawo do urlopu rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego za jego okres. Wniosek o urlop rodzicielski osoba ta powinna złożyć nie później niż do dnia zakończenia przedłużonego wymiaru urlopu dodatkowego.
Równie istotny moment złożenia wniosku jest w przypadku pracownic, które w dniu wejścia w życie ustawy nie będą już korzystały z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w dotychczasowym wymiarze z powodu upływu jego okresu. W celu uzyskania dodatkowego urlopu macierzyńskiego za wydłużony ustawą okres powinny złożyć wniosek w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze pozwoli im na skorzystanie także z urlopu rodzicielskiego. Wniosek o urlop rodzicielski osoba ta powinna złożyć nie później niż do dnia zakończenia przedłużonego wymiaru urlopu dodatkowego.
(opr.pm)
Najnowsze komentarze