Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Komu przyznaje się ulgi podatkowe?

11.06.2013 00:00 red

Urzędy miast i gmin do 31 maja opublikować miały wykazy ulg podatkowych dla swoich mieszkańców i podmiotów zarejestrowanych na ich terenie. Który urząd jest najbardziej wyrozumiały, kto dostał największą ulgę?

Oczywiście, istnieje ogromna różnica pomiędzy ulgami w powiecie a ulgami miasta Rybnika.

W gminach powiatu rybnickiego rzadko stosowana jest praktyka ulg podatkowych. Wyjątkami są tutaj gminy Lyski i Czerwionka–Leszczyny.

Prezydent Kryszczyszyn z ulgą

W tej ostatniej gminie 17 zwolnień z podatku otrzymały osoby fizyczne i jedna osoba prawna, a w Lyskach jedna firma z Suminy. Co ciekawe, wśród osób fizycznych, które uzyskały zwolnienie z podatku jest... zastępczyni prezydenta Rybnika, Joanna Kryszczyszyn. Ponadto w Czerwionce pomoc publiczną w formie dofinansowania szkolenia młodocianego pracownika otrzymały 44 firmy, a 49 rolników dostało zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. W Gaszowicach natomiast kilku mieszkańcom umorzono zapłatę jednej raty podatku. – To bardzo niskie kwoty, ale ze względu na niski status materialny, zostały umorzone. To kwestia najczęściej jednej raty podatku, a może pomóc w ubogich rodzinach – mówi wójt Andrzej Kowalczyk. W Świerklanach i Jejkowicach za ubiegły rok w ogóle nie wprowadzono ulg, ani dla przedsiębiorców, ani dla osób prywatnych. – U nas rzadko firmy występują o zwolnienia podatkowe, bo jest to dla nich najczęściej dość niewygodne. Trzeba bowiem odsłonić praktycznie wszystkie karty działalności finansowej – wyjaśnia wójt Świerklan Antoni Mrowiec. We wszystkich gminach z podatku od nieruchomości zwolnione są zwyczajowo jednostki gminne, jak np. ochotnicze straże pożarne.

W Rybniku ponad 130 podmiotów

Centrum powiatu wygląda przy całym regionie dość imponująco. Na liście ulg znalazły się 134 podmioty. Łączna kwota samych tylko umorzeń wynosi ponad 2,4 mln złotych. – Uzyskanie ulgi podatkowej nie jest proste. Oczywiście rozróżniamy podmioty takie jak np. szpitale czy straże pożarne od podmiotów prywatnych, które ubiegają się o odroczenia lub zwolnienie z podatku z ważnych powodów – komentuje Lucyna Tyl, rzecznik UM w Rybniku. Ulgę podatkową dać może m.in. prezydent miasta oraz rada miejska.

Decyzją tych organów rybnickiemu szpitalowi psychiatrycznemu umorzony w zeszłym roku prawie 142 tysiące złotych podatku. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku załapał się na ponad 101 tys. zł umorzenia, a rybnicki sąd rejonowy nie zapłacił prawie 10 tys. złotych.

Prócz umorzeń, siedem podmiotów otrzymało odroczenie podatku w ubiegłym roku, m.in. szpital psychiatryczny i Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Niemal 50 podmiotów, w większości osoby fizyczne zostały zwolnione z podatku. – W przeszłości zdarzało się, że dany podmiot, np. szpital, w zamian za ulgę podatkową, oferował przykładowo doposażenie jakiegoś oddziału lub zakup specjalistycznego sprzętu. Pamiętajmy, że ulgi podatkowe to także forma wspierania ważnych dla interesu publicznego jednostek oraz pomoc potrzebującym mieszkańcom, którzy znaleźli się np. w trudnej sytuacji finansowej – mówi Tyl.

(mark)(ska)

  • Numer: 24 (344)
  • Data wydania: 11.06.13