Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Kącik ZUS

07.05.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Oboje z żoną jesteśmy starszymi, schorowanymi ludźmi. Oboje otrzymujemy zasiłki pielęgnacyjne. Jak to jest, że mój wypłacany przez ZUS jest wyższy niż żony, który dostaje z MOPS?

Eugeniusz C.

Słowami wstępu należy zauważyć, że dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia, wypłacane przez różne instytucje i na podstawie innych przepisów.

Jeżeli chodzi o dodatek pielęgnacyjny to uprawnienia do tego dodatku reguluje art. 75 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast przepisy odnośnie zasiłku pielęgnacyjnego reguluje art. 16 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Dodatek pielęgnacyjny osoba może pobierać z ZUS, tylko wtedy jeżeli uprawniona jest do emerytury lub renty wypłacanej przez ZUS. Jeżeli pobiera świadczenie z ZUS wypłata dodatku pielęgnacyjnego przez ZUS następuje z urzędu tzn. od miesiąca, w którym ukończy 75 lat bez potrzeby zgłaszania wniosku o dodatek. Dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS jest wyższy od zasiłku pielęgnacyjnego, podlega corocznej waloryzacji. Obecnie od 1 marca 2013 wynosi on 203,50. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny nie podlega corocznej waloryzacji i wynosi 153 zł.


10 lat pracowałam w Polsce, a 16 lat za granicą, w Hiszpanii. Mam 61 lat i chciałabym się dowiedzieć, czy mogę starać się o świadczenie emerytalne. Jakie dokumenty z Hiszpanii mam złożyć? W jakiej walucie będę otrzymywać świadczenie?

Maria z Wodzisławia

Wniosek powinien być złożony w Oddziale ZUS w Łodzi, który zajmuje się przyznawaniem świadczeń dla osób pracujących w Polsce i Hiszpanii. Ponieważ jest Pani urodzona po 1 stycznia 1949 r. , spełnia Pani warunki do emerytury, która jest obliczana według nowych, zreformowanych zasad. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Natomiast za okres zatrudnienia w Hiszpanii świadczenie obliczy właściwa instytucja hiszpańska, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami.

  • Numer: 19 (339)
  • Data wydania: 07.05.13