Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Jestem w piątym miesiącu ciąży. Jak się dowiedziałam moja firma, w której pracuję, ogłosiła upadłość. Czy w takiej sytuacji, po urodzeniu dziecka, będą mogła otrzymać zasiłek macierzyński.
Kasia G.
Zasiłek macierzyński przysługuje w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeżeli ubezpieczenie to zakończyło się w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Od czterech lat jestem na emeryturze. Zaraz po otrzymaniu decyzji emerytalnej założyłam własną firmę, którą prowadziłam do końca ubiegłego roku. Przez cały czas opłacałam składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w związku z tym mogę sobie ponownie przeliczyć emeryturę z uwzględnieniem okresu prowadzenia działalności?
Grażyna T.
Nie, do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia przyjmuje się tylko okresy, za które płacono składki na ubezpieczenie emerytalno–rentowe. Z uwagi na to, że w okresie prowadzenia działalności gospodarczej płaciła Pani tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie ma podstaw do zaliczenia tego okresu do wymiaru świadczenia.
Chciałem dowiedzieć się, czy mogę ubiegać się o umorzenie składek w związku z ustawą abolicyjną. Jako jednoosobowa firma mam zaległości w ZUS z tytułu nieopłaconych składek za lata 2005–2007.
Stały Czytelnik
Możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. przewiduje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Jak najbardziej może Pan się ubiegać o umorzenie niezapłaconych składek. Musi Pan złożyć wniosek dostępny na stronie internetowej www.zus.pl oraz w terenowych jednostkach organizacyjnych zakładu. Jeśli firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej wystarczy złożyć tylko jeden formularz. Jeśli tak się nie stało, najlepiej byłoby dokonać tego wykreślenia. A w tym drugim przypadku trzeba będzie jeszcze wypełnić dwa dokumenty: oświadczenie o udzielonej pomocy publicznej i dotyczące informacji przy ubieganiu się o pomoc publiczną oraz zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej wraz z załącznikami. Jeżeli w trakcie wypełniania pojawiłyby się jakiekolwiek wątpliwości zapraszamy do ZUS, gdzie pracownicy od ręki je wyjaśnią i bezpłatnie pomogą w prawidłowym wypełnieniu dokumentów.
Najnowsze komentarze