Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Szkoły zdecydowały, co zrobią z kasą

09.04.2013 00:00 red

Podczas specjalnych debat w każdej z pięciu szkół biorących udział w projekcie „Szkoła partycypacji” uczniowie wybrali przez głosowanie projekty, na które placówki otrzymają po 20 tys. zł.

 

W projekcie realizowanym przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika udział bierze pięć rybnickich placówek: I LO, ZS3, ZS 5, ZS 6 oraz ZSEU, a także pięć placówek z Kielc.  – Uczestnictwo w różnego rodzaju projektach, takich jak ten, jest dla naszych uczniów możliwością wykazania się wiedzą i predyspozycjami, a jednocześnie próbą odnalezienia się w obecnej rzeczywistości. Kiedy zostaliśmy zakwalifikowani do tego projektu ucieszyłam się, bo stwarza kolejne możliwości – mówi dr Urszula Warczok, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. W szkołach odbyły się debaty uczniów, którzy po dyskusji wybrali projekty, na których realizację otrzymają po 20 tysięcy złotych.

Wyremontują świetlicę

W I LO im. Powstańców Śląskich najwięcej głosów zdobył projekt „Świetlica dla Ciebie”.  – Jeśli z jakiegoś powodu musimy zostać w szkole po lekcjach, czy mamy „okienko” w czasie zajęć, to poza biblioteką nie ma w naszej szkole miejsca, gdzie moglibyśmy spędzić ten czas. Niestety przez jej ograniczone godziny otwarcia oraz jej charakter, służy ona głównie do nauki – mówią uczniowie, którzy stworzyli grupę Zrelaksowani.

Szafki i radio

W Zespole Szkół nr 3 największym uznaniem cieszył się pomysł reaktywacji szkolnego radiowęzła. „Radiowa Piątka”, bo taką nazwę nosi projekt, to inicjatywa klas dziennikarskich. W Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Niedobczycach natomiast postawili na funkcjonalność i w ramach projektu „Big Byfyje” chcą ustawić szafki dla uczniów, będące alternatywą dla szatni.

Ogródek i internet

Chęć relaksu przyświecał także uczniom, którzy wymyślili projekt z największą liczbą głosów w Zespole Szkół nr 6 w Boguszowicach. Ich celem jest stworzenie na terenie szkoły ogródka spełniającego funkcję relaksu na świeżym powietrzu oraz miejsca, gdzie odbywa się praktyczna nauka zawodu dla uczniów z niepełnosprawnością umiarkowaną. Ostatnią szkołą, w której odbyło się głosowanie był Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Tam największym zainteresowaniem cieszyła się inicjatywa „Otwórz okno na Wi-Fi”.

Szymon Kamczyk

 

  • Numer: 15 (335)
  • Data wydania: 09.04.13