EKOSERWIS: Rozmowy o czystej energii
Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło, naukowcy oraz prezesi koncernów energetycznych wzięli udział w zorganizowanej 25–26 lutego w Katowicach VIII konferencji naukowo-technicznej pn. „Ochrona środowiska w energetyce”.
W Katowicach pojawili się też specjaliści z zakresu ochrony środowiska z elektrowni, elektrociepłowni, zakładów energetycznych, elektrociepłowni przemysłowych oraz największych w regionie zakładów przemysłowych. Patronat nad konferencją objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Minister Gospodarki i Wojewoda Śląski a honorowym gospodarzem był TAURON Wytwarzanie SA.
Celem dwudniowych debat było omówienie aktualnej polityki ekologicznej dla branży energetycznej, dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska naturalnego, a także prezentacja najnowszych rozwiązań i technologii z zakresu ochrony środowiska w energetyce. Uczestnicząca w otwarciu konferencji Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW mówiła o stojących przed współczesną energetyką wyzwaniach gospodarczych, środowiskowych i technologiczno-innowacyjnych. – Stanowią one nie tylko poważną szansę na obniżanie społecznych rachunków za wyprodukowanie i wykorzystywanie energii ale także na innowacyjną technologicznie i nowoczesną gałąź gospodarki. Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, rosnące koszty społeczne, gospodarcze oraz środowiskowe płacić będziemy nie tylko teraz my ale i przyszłe pokolenia – stwierdziła Lenartowicz.
Wiele emocji podczas dyskusji wzbudziło pytanie o to, na jaką pomoc może obecnie liczyć energetyka inwestująca w ochronę środowiska. – Jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Pędzimy w zakresie zmian klimatu poprzez radykalną redukcję CO2. Ale jak się temu przyjrzymy, to okazuje się, że nikt nas nie goni, jesteśmy w tym osamotnieni – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Adam Zdziebło. – Będziemy dążyć do tego, by to 3x20 było spełnione i w tym zakresie można liczyć na pomoc państwa. Zależy nam na wsparciu bezpieczeństwa energetycznego – kontynuował. Środkami, po które sięgnąć może energetyka, dysponuje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Aktualnie realizujemy kilka projektów priorytetowych. Chcemy przebudować nieco nasze programy, np. rozszerzyć z efektywności energetycznej na efektywność zasobów – wskazała zastępca prezes NFOŚiGW Barbara Koszułap, która zauważyła, że sporym zainteresowaniem cieszą się dofinansowania inteligentnych sieci.
Eksperci z branż energetycznych i środowiskowych debatowali także m.in. o realizacji w polskich realiach pakietu klimatyczno-energetycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia dotyczące nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, współspalania biomasy w perspektywie 2020 roku, finansowania i efektywności energetycznej inwestycji a także perspektywom stojącym przed wykorzystaniem energetyki rozproszonej i systemowej. Niemałe wrażenie zrobiły przedstawione podczas konferencji prezentacje zastosowania w energetyce najnowocześniejszych polskich technologii energetycznych, spełniających wszystkie europejskie normy w zakresie ochrony środowiska.
(eco)
Najnowsze komentarze