Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Wielkanocnych kartek czar...

25.03.2013 00:00 red

Rękodzieło to jej pasja, a z tej pasji powstają ręcznie wykonane, niezwykłe kartki świąteczne, ozdoby i biżuteria.

Henryka Karasiewicz to osoba, która w rękach ma niezwykły dar, a w głowie wiele ciekawych pomysłów. Jest szefową sekcji arcydzieła artystycznego działającej na UTW, a od sześciu lat robi własnoręcznie kartki – świąteczne, urodzinowe oraz na różne okazje. O tej porze roku zajmuje się kartkami wielkanocnymi. Są przepiękne. Misternie zdobione i z zaskakującą ilością detali, które od początku do końca sama musi wykonać. Otrzymać życzenia na kartce, która wyszła spod ręki pani Henryki to z pewnością ogromna przyjemność. Artystka o swojej kartkowej pasji mówi skromnie. – W młodości nie kupowało się kartek, ale cały czas robiło się je własnoręcznie. I teraz po latach wróciłam do tego. Mam różne wspaniałe pomysły, a na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odezwały się we mnie zdolności artystyczne – śmieje się pani Henryka. Kartki pani Heni tworzone są różną techniką i w różnych wzorach, podobnie jak ozdoby na nich. Jedne wykleja gotowymi ozdobami czy obrazkami, przy innych stosuje technikę witrażową, czyli na podklejony kolorowym papierem kartonik nakleja wycięty wzór. Trzecią z technik jest haftowanie ręczne haftem matematycznym. Zrobione tą metodą kartki prezentują się przepięknie jednak jest to praca bardzo czasochłonna i precyzyjna. Szczególnie we znaki, a właściwie w „palce” daje się dziurkowanie kartoników. Przygodę z haftem matematycznym Henryka Karasiewicz zaczęła kilka lat temu i początkowo miała to być tylko próba. – Chciałam spróbować jak to się robi, a z czasem wciągnęło mnie to na dobre – stwierdza. Uroda kartek i tych świątecznych, i tych okolicznościowych zależna jest od gustów twórców – a ten szefowa sekcji rękodzieła artystycznego ma niesamowity i oryginalny. Skąd czerpie pomysły? – Część sama wymyślam, część to wzory z czasopism trochę przeze mnie przerobione i urozmaicone – wyjaśnia. Artystyczna pasja pani Heni nie kończy się na kartkach. Seniorka robi też fantastyczne ozdoby świąteczne i bardzo oryginalną biżuterię… korale z filcu. Jej prace zobaczyć można w bibliotece UTW, a czasem również na okolicznościowych wystawach.

(MS)

  • Numer: 13 (333)
  • Data wydania: 25.03.13