Urząd dopłaci za usunięcie azbestu
Czerwionka-Leszczyny dopłaci mieszkańcom, którzy planują pozbyć się zawierających azbest pokryć dachowych ze swoich budynków. Wysokość dopłaty to 70 proc.
Do 2032 roku samorządy muszą uporać się z likwidacją na swoim terenie wyrobów i elementów zawierających azbest. Rzecz dotyczy tak budynków publicznych, jak i domów prywatnych. Cztery lata temu rząd ogłosił program usuwania azbestu, dając gminom 12 lat czasu na definitywne rozwiązanie problemu. Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy czerwionecki samorząd opracował już w 2010 roku. Zgodnie z jego zapisami wesprze finansowo każdego mieszkańca, który zdecyduje się usunąć azbest ze wszystkiego, co znajduje się na jego posesji. Pieniądze na ten cel gmina zabezpieczyła w budżecie. Podobnie jak w przypadku domowych oczyszczalni ścieków będą one pochodzić z wpływów z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych za przekroczenia lub naruszenia wymogów korzystania ze środowiska. Na ostatniej sesji radni uchwalili regulamin przyznawania i rozliczania dotacji na usuwanie z budynków azbestu i wyrobów zawierających azbest oraz jego unieszkodliwienie.
Spełnić warunki
Wysokość dofinansowania do likwidacji i utylizacji eternitu to aż 70 proc. wszystkich poniesionych kosztów. – Maksymalna kwota jaką może dostać mieszkaniec to 2,5 tys. zł. Dofinansowaniu będą podlegały koszty demontażu, zabezpieczenia i załadunku materiałów azbestowych. Gmina udzieli wsparcia tym mieszkańcom, którzy wypełnią postawione w regulaminie warunki – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka urzędu w Czerwionce-Leszczynach. Aby ubiegać się o pieniądze, wcześniej trzeba dostarczyć do ratusza sprawozdanie o elementach, które powinny być usunięte oraz złożyć stosowny wniosek. Jednym z bardzo ważnych warunków jakie mieszkaniec musi spełnić, by dostać urzędowe wsparcie jest zlecenie prac dotyczących usuwania azbestu specjalistycznej firmie. Ich listę ma wydział ochrony środowiska. Nie jest dopuszczalne usuwanie azbestowego pokrycia samodzielnie i nie wolno wyrzucać płyt azbestowych w miejsca inne niż te, które są do tego przeznaczone. Na gminną kasę liczyć mogą te osoby, które są właścicielami danej nieruchomości i nie mają żadnych zaległości z tytułu podatków oraz innych opłat względem magistratu czy podległych mu jednostek budżetowych jak np. PWiK. Dodatkowo w ciągu 30 dni od zakończenia prac trzeba złożyć o tym do urzędu stosowne oświadczenie. Jeśli na otrzymane pieniądze właściciel nieruchomości nie będzie miał faktur, dotację będzie musiał oddać. Jeśli faktury będą tylko na część kwoty, niewykorzystane pieniądze również trzeba będzie zwrócić.
To nie koniec
Termin składania wniosków minie 31 października. – Wnioski można składać w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Będą one przyjmowane i rozpatrywane według kolejności ich składania. W przypadku wyczerpania się środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku, pozostałe wnioski będą rozpatrywane w następnym roku. Również wnioski złożone po dniu 31 października, będą rozpatrywane w roku kolejnym – oznajmia rzecznika.
Chętni do załapania się na dotację wcześniej powinni dokładnie zapoznać się z uchwalonym dopiero co regulaminem przyznawania i rozliczania dotacji. Koszt usunięcia i utylizacji eternitu z dachu jest spory. Zazwyczaj waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy (20–60 zł).
(MS)
Najnowsze komentarze