Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Czy praca na stanowisku palacz c.o.. i spawacz jest zaliczana do pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Bardzo proszę o odpowiedź.
Piotr W.
Pracę można uznać za wykonywaną w szczególnych warunkach, jeśli spełnia kryteria wynikające z rozporządzenia z dnia 07.02.83r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wykazy stanowisk pracy w szczególnych warunkach zostały ustalone przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych, centralne związki spółdzielcze dla podległych i nadzorowanych zakładów pracy – w zarządzeniach i uchwałach, wydanych na podstawie powyższego rozporządzenia. W stosownym świadectwie pracy pracodawca ma obowiązek podać nazwę stanowiska pracy ustaloną w odpowiednim wykazie resortowym, z powołaniem się na odpowiednia pozycję tego wykazu.
Czy mając 50 lat życia, 30 lat składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat na dole kopalni mogę przejść na wcześniejszą emeryturę czy nie mogę?
Stały Czytelnik
Zgodnie z art.50 a ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
A) ukończył 55 lat życia
B) ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art.50 c ust.1
C) nie przystąpił do OFE albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
Wiek emerytalny wymagany od mężczyzn mających co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej wynosi 50 lat.
Art. 39:
Ubezpieczonemu ur. przed 01.01.1949r. , który ma 25 lat stażu– mężczyzna, i nie spełnia warunków do uzyskania górniczej emerytury na podstawie art.50 a , który ma co najmniej 5 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wiek emerytalny obniża się o 6 miesięcy za każdy rok takiej pracy, nie więcej jednak niż 15 lat.
Ubezpieczeniu ur. po 31.12.1948 warunki muszą spełnić do 31.12.2008r.
Emerytura (dla ur. po 31.12.1948 r.) przewidziana w art. 184 ustawy emerytalnej przysługuje po osiągnięciu wieku o którym mowa w art.39, jeżeli na dzień 01.01.1999r. mężczyzna osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 25 lat, w tym co najmniej 5 letni okres pracy górniczej (art. 39) oraz nie przystąpił do OFE albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
Jeżeli Czytelnik przepracował pod ziemią co najmniej 15 lat pracy może złożyć wniosek o emeryturę, która zostanie mu obliczona w myśl art.39 lub 184 w związku z art.39. Praca pod ziemią skróci jego wiek emerytalny o 7,5 roku ( 15 lat /2).
Najnowsze komentarze