Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Kącik ZUS

05.03.2013 00:00 red

Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Urodziłem się w 1952 roku. Do 1999 roku pracowałem 25 lat. Nadal pracuję. Kapitał początkowy mam obliczony z 20 lat. Ukończyłem 60 lat. Czy mogę się starać o przejście na wcześniejszą emeryturę?

Jan Z.

W wieku 60 lat mężczyzna może przejść na emeryturę, o ile udowodni na dzień 1 stycznia 1999 r. okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w wymiarze 15 lat oraz okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze 25 lat. Emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do OFE albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem Zakładu na dochody budżetu państwa.


Jestem na emeryturze po rencie chorobowej. Mąż jest na zasiłku przedemerytalnym. Do 2015 roku. W 1990 roku brałam zasiłek pogrzebowy po matce. Córka, która nie pracuje prosiła mnie o udostępnienie mojego ubezpieczenia do otrzymania zasiłku pogrzebowego po zmarłym dziecku. Czy wypłata zasiłku wpływa na wysokość mojej pobieranej emerytury? Czy ma to wpływ na wysokość kolejnych ewentualnych zasiłków?

Halina K.

Wypłata zasiłków pogrzebowych nie ma żadnego wpływu na wysokość wypłacanych świadczeń dla Pani lub męża. Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w jednakowej określonej przepisami wysokości w przypadku śmierci członka rodziny i nie ma znaczenia czy z danego tytułu były już wypłacane zasiłki pogrzebowe, czy nie.


Moja żona nigdy nie pracowała, ma teraz 59 lat. Słyszałem, że mogę wystąpić dla niej o dodatek do emerytury w wysokości 150 zł. Czy to prawda?

Stanisław Cz.

Przepisy dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych nie przewidują żadnych dodatków do emerytur na niepracujących członków rodziny.

  • Numer: 10 (330)
  • Data wydania: 05.03.13