Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Przegląd tygodnia

05.03.2013 00:00 red

Przegląd tygodnia.

WYDARZYŁO SIĘ

Radny prosi o parking

Na ostatniej sesji gminy Lyski ważny wniosek złożył radny Andrzej Kolarczyk. Poprosił wójta o wygospodarowanie pieniędzy na utwardzenie parkingu przy urzędzie gminy, a konkretnie terenu pod parking, na którym już parkowane są samochody. Pole, które gmina nabyła na własność sprawia kierowcom kłopoty. Złożenie wniosku idealnie zbiegło się z powstaniem bagna na parkingu w wyniku roztopów. Sami radni mieli kłopot z zaparkowaniem samochodów przed sesją. Twardy parking znacznie ułatwiłby sprawę zarówno petentom, jak i pracownikom urzędu.

Odblaskowe kamizelki na ulicach

Dla drogowców nastała wiosna. Choć o samym remoncie dróg i środkach na to przeznaczonych szerzej piszemy na kolejnych stronach „Tygodnika”, warto zaznaczyć, że możemy spodziewać się utrudnień na niektórych drogach, które w najbliższym czasie będą łatane i doprowadzane do ładu po zimie. Odblaskowe kamizelki zobaczymy na ulicach: 1 Maja, Śląska, Budowlanych, Podmiejska, Jastrzębska, Jankowicka, Piłsudskiego, Patriotów, Rudzka. Nie denerwujmy się więc, a kibicujmy drogowcom.

Krok do beatyfikacji rybniczanina

Arcybiskup diecezji katowickiej Wiktor Skworc złożył na ręce prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato opis życia pochodzącego z Rybnika ks. Franciszka Blachnickiego, czyli tzw. „positio”, przygotowane w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego. W ostatnią niedzielę w parafiach archidiecezji katowickiej został odczytany komunikat biskupa Wiktora Skworca, wzywający wiernych do modlitwy o rychłą beatyfikację urodzonego w Rybniku ks. Blachnickiego. W kościołach archidiecezji wyłożone są obrazki, przypominające postać i działalność sługi bożego. Franciszek Blachnicki jest znany w Kościele Katolickim przede wszystkim jako założyciel Ruchu Światło-Życie oraz ruchu trzeźwościowego Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Bezpłatna mammografia jeszcze tylko dwa dni

Od 4 do 6 marca br. w godzinach od 9.00 do 16.00 kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą wykonać bezpłatną cyfrową mammografię. Badanie wykonywane jest w mammobusie gliwickiego Centrum Onkologii, który stoi przy hali widowiskowo-sportowej w Rybniku – Boguszowicach (ul. Jastrzębska 12). Centrum Onkologii (Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach) do udziału w badaniu zaprasza te panie (z roczników: 1944–1963), które jeszcze nigdy nie miały wykonanej mammografii oraz te, którym upłynęły 2 lata od poprzedniego badania. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty i kartę chipową oraz – jeśli to możliwe – zdjęcia/płytę z poprzedniej mammografii.

Drugi raz dyskutowali o książce

W filii nr 2 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku przy ul. Zebrzydowickiej odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klub cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Przy kawie w szacownym gronie można w ten sposób głośno wyrazić swoje zdanie na temat przeczytanych książek. Spotkania klubu mogą być także zachętą do czytania. Spotkania w filii nr 2 odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca, a w bibliotece głównej na ul. Szafranka w każdą ostatnią środę.

Syreny zawyły na próbę

W piątkowe południe 1 marca na terenie Rybnika zawyły syreny, przekazując ciągły sygnał przez trzy minuty, co oznacza „odwołanie alarmu”. Test miał na celu kontrolę sprawności syren nie tylko z jednostkach PSP, OSP oraz obrony cywilnej, ale także w zakładach pracy. W tym roku odbędą się jeszcze dwa takie testy: krajowy – 1 sierpnia i wojewódzki 24 października.

WYDARZY SIĘ

Przewodnik znowu w Rybniku

Kolejny raz urząd miasta i lokalne koło PTTK zaprasza na zwiedzanie miasta z profesjonalnym przewodnikiem. Tym razem edycja skierowana będzie do miłośników historii XX wieku, a w szczególności czasów II wojny światowej. Przewodnik pokaże miejsca związane z wyzwoleniem Rybnika w marcu 1945 roku. – W niedzielę, 24 marca, o godz. 12.00 spotykamy się w okolicach marketu przy rondzie Gliwickim – informuje Lucyna Tyl, rzecznik magistratu. – Spacer poprowadzi przewodnik PTTK, Piotr Polak, a trasa wycieczki powiedzie ulicami: Gliwicką, Janiego przez Cmentarz Komunalny, w rejon kościoła Matki Boskiej Bolesnej – dodaje. Jak zapowiada urząd miasta, nie zabraknie niespodzianek, a sama wycieczka trwać ma ok. 3 godzin. Można się spodziewać ciekawych wydarzeń, gdyż mówi się, że w całą akcję zaangażowani są młodzi ludzi z grupy Zapomniany Rybnik, która kilka lat temu zajmowała się m.in. inscenizacją w bunkrze na Wawoku.

Dni otwarte u urszulanek

Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku zaprasza kandydatów do szkoły na dni otwarte, które odbędą się w gimnazjum 9 marca, w liceum 18 maja oraz w szkole podstawowej do 15 marca. W tym czasie trwa również rekrutacja do klasy pierwszej dzieci 6 i 7 letnich. Zajęcia będą się odbywały w osobnym, świeżo wyremontowanym budynku.

Dofinansowanie do posiłków

Ruszyła kolejna edycja projektu dofinansowania posiłków w szkołach pn. „Dobry jak chleb”. O dofinansowanie to mogą ubiegać się tym razem szkoły podstawowe i gimnazja. Celem projektu realizowanego przez Polską Fundację Pomocy Dzieciom „Maciuś” jest objęcie dożywianiem dzieci, które ze względu na trudną sytuację materialną powinny otrzymywać bezpłatne posiłki. Wnioski szkół podstawowych i gimnazjów powinny trafić do fundacji do 6 marca.

Przy kawie

Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego zaprasza na robocze spotkanie „Przy kawie”, które odbędzie się 13 marca o godz. 11.00 w sali konferencyjnej izby przemysłowej w Rybniku przy ul. Rynek 12. Gościem specjalnym będzie Teresa Bierza, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. Temat spotkania to „Aktualna sytuacja na rynku pracy i środki z funduszu pracy dla pracodawców”.

Zerknij na Kooperatywę

Wiadomości z regionu oraz ogłoszenia związane z konkursami grantowymi i szkoleniami dla podmiotów ekonomii społecznej – to wszystko znaleźć można na portalu Kooperatywa.com.pl, stworzonym w ramach projektu „Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego”. Na portalu można dowiedzieć się m.in. jak założyć przedsiębiorstwo społeczne, skąd pozyskać środki na jego założenie czy jakie są ograniczenia i uwarunkowania w prowadzeniu działalności gospodarczej przez podmioty ekonomii społecznej. Administratorzy portalu prezentują także najciekawsze pomysły przedsiębiorców społecznych z terenu Subregionu Zachodniego, ale też inspiracje o działaniach sektora ES w Polsce, Europie i na całym świecie.

  • Numer: 10 (330)
  • Data wydania: 05.03.13