Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Absolwentki liceów medycznych w końcu docenione

05.02.2013 00:00 red

Uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek na takich samych zasadach jak wszystkich innych pielęgniarek w Unii Europejskiej właśnie stało się możliwe.

 

Dzięki staraniom Małgorzaty Handzlik, Poseł do Parlamentu Europejskiego, po ponad rocznej pracy udało się przekonać posłów z innych państw członkowskich do przyjęcia poprawek mających na celu objęcie polskich pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a więc m.in. tych które ukończyły licea medyczne, systemem automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych na zasadzie praw nabytych. A mówimy tutaj o nie małej grupie zawodowej, bo ponad 70 proc. polskich pielęgniarek to właśnie absolwentki liceów medycznych.

– Aby przekonać posłów z innych państw członkowskich do naszych racji odbyłam niezliczone spotkania, regularnie przedstawiałam też nasze postulaty na forum komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów IMCO. Wskazywałam, że specjalne dodatkowe wymogi ustalone dla części polskich pielęgniarek nie znajdują uzasadnienia. Wszystkie bowiem pielęgniarki w Polsce, niezależnie od poprzedniego czy obecnego systemu kształcenia są traktowane jednakowo i jako pielęgniarki wykonują te same czynności zawodowe i posiadają te same kompetencje właściwe dla pielęgniarki opieki ogólnej. Nasze pielęgniarki są wysoce wykwalifikowane i walczyłam właśnie o to, aby były docenione w Unii Europejskiej i to się udało – powiedziała Małgorzata Handzlik, wicekoordynator grupy EPL w komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów w Parlamencie Europejskim.

23 stycznia podczas głosowania w komisji IMCO, przyjęto poprawki, dotyczące polskich pielęgniarek. To ogromny sukces, bo nie tylko daje równe szanse na rynku pracy naszym polskim pielęgniarkom, ale też pokazuje, że ponad 8-letnie członkostwo Polski w UE przekonało do nas pozostałe państwa członkowskie, które traktują nas jak równego partnera.

 

 

  • Numer: 6 (326)
  • Data wydania: 05.02.13